Taraxacum gracilens Dahlst. köklerinin kimyasal bileşikleri üzerinde araştırmalar
Research on chemical components of the roots of Taraxacum gracilens Dahlst
- Tez No: 408321
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR SARI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada; İstanbul'dan toplanan Taraxacum gracilens Dahlst. türünün köklerinin metanol ekstresinin etil asetat fraksiyonundan elde edilen kimyasal bileşikler incelenmiştir. Taraxacum gracilens Dahlst. türünün köklerinin etil asetat ekstresinden luteolin, vanilik asit ve kafeik asit bileşikleri elde edilmiştir. Bu bileşikler, Taraxacum gracilens Dahlst. türünün köklerinde ilk kez ortaya konulmuştur. Maddelerin ayrılmasında sütun kromatografisi ve preparatif ince tabaka kromatografisi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen maddelerin yapıları ise; UV spektrofotometresi ve 1H-NMR spektrometresi ile tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the ethyl acetate extract of the methanol extract from the roots of Taraxacum gracilens Dahlst. collected from Istanbul was analyzed for its chemical compounds. Luteolin, vanillic acid and caffeic acid were determined from the ethyl acetate extract. The presence of these compounds from the roots of Taraxacum gracilens Dahlst. has been put forth for the first time. Preparative thin layer chromatography and column chromatography were used for the separation of the compounds. Their structure were detected by using UV and 1H-NMR spectral methods.