Monensinin buzağılarda büyüme ve gelişme üzerine etkisi
  1. Tez No: 38073
  2. Yazar: ALİ ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN SULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
58 7. ÖZET Bu çalışmada, monensinin 29 adet 3 aylık dişi Holstein ırkı buzağıda büyüme ve gelişme üzerine etkisine bakıldı. Buzağılar canlı ağırlık düzeyleri fark yaratmayacak şekilde bir kontrol ve üç deneysel ( 1, 11, HI ) olmak özere 4 guruba bölündü ( Çizelge 11). Monensin deney gruplarına göre sırasıyla 50, 100 ve 150 mg/ baş /gün dozunda, konsantre yemlere katılarak 60 gün süresince verildi. Gruplardan her hafta kan alınarak kontrol edildi. Buzağıların canlı ağırlık tartımları deneysel periyodun başlangıcında, ortasında ve sonunda yapıldı ( 60 gün ). Gruplardaki serum değerleri aşağıdaki gibi bulundu: Tiroksin ( T a ); 7B, 7fc, 78 ve 82 nmol/L, triiyodotironinin (T 3); 2.75, 2.74, 2.74 ve 2.31 nmol/L, insulin; 38, 37, 41 ve 43 pu/ml ve glikoz; 811 64, 74 ve 74 mg /di. Serum tiroksin (T 4) ve triiyodotironin (T 3) değerleri için gruplar arası fark istatistik! açıdan anlamsız bulundu ( p > 0.05 ).
Özet (Çeviri)
59 8. SUMMARY This study was observed, the effect of monensin on growth and development in 29 famale Holstein 3 monts old calves. The calves were divided into four groups as one control and three experimental ( I, II, III ) without making big difference in their live weights ( Table 11). Monensin was given to the experimental groups at doses of 50, 100 and 150 mg / per animal / day respectively in their commerical diet for 60 days. The blood was taken from all groups every week in order to check the levels of parameters. The calves were live weighed at the beginning, middle and end of the experimental period (60 days). The values obtained from the serum of groups were as follows: 7B, 7&, 78 and 82 nmol / 1 for thyroxine ( T 4 ); 2.75, 2.74, 2.34 and 2.78b nmol / I for triiodothyronine ( T 3 ); 3&, 37, 41 and 43 füi I ml for insulin and 60, 64, 74 and 74 mg / dl for glucose. The different values of serum thyroxine ( T4) and triiodothyronine ( T 3 ) were not statistically significant ( P >0.05 ) among the groups. The level of glucose in the group II and III and the level of insulin in the group ill were significantly different from the control group ( p < 0.05 ). In the end of research, the live weights of the control, experimental I, II and III were found 93.14, 97.75, 103.0 and 104.5 kg respectively. The live weights of group II and III were 11 % increased compared to the control group, although the differences were not statistically significant. In the tables all results are shown as the mean and SO, statistical comparisons were accomplished using analysis of variance and Q test.