İki farklı banyo yönteminin yenidoğanın kalp tepe atımı, oksijen satürasyonu, vücut sıcaklığına etkisinin karşılaştırılması
The comparison of effect of two different bathing methods on cardiac apex beat, oxygen saturation and body temperature of newborns
- Tez No: 408332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, ülkemizde yaygın olarak kullanılan akan su altında banyo ve küvet banyo uygulamalarının yenidoğanların vücut sıcaklığı, oksijen satürasyonu ve kalp tepe atımına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak planlandı. Araştırmanın evrenini Ocak-Mayıs 2015 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesin'de 37 gestasyon haftası üzerinde doğan örneklem kriterlerine uygun yenidoğanlar oluşturdu. Randomize kontrollü yöntemle 44'ü küvet banyo ve 36'sı akan su altında banyo grubunda olmak üzere toplam 80 yenidoğan örneklem grubunu oluşturdu. Küvet banyo ve akan su altında banyo gruplarında yer alan yenidoğanların banyo öncesi 4 saat süreyle saat başı olacak şekilde, banyo sonrasında, 10., 20., 40. ve 60. dakikalarda vücut sıcaklığı, kalp tepe atımı ve oksijen satürasyonu değerleri karşılaştırıldı. Araştırma sonucunda banyo sonrası dönemde ilk, 10., 20., 40. ve 60. dakikalarda gerçekleştirilen yaşam bulgularının değerlendirmesinde deney ve kontrol grubunda anlamlı fark olmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was designed as randomised controlled, experimentally to determine the effects of bath under running water and bath tub applications, which are widely used in Turkey, on body temperature, oxygen saturation, and cardiac apex beat of infants. The population of the study consisted of newborns who were born on 37 weeks of gestation and met the sampling criteria in Kocaeli University, Faculty of Medicine Research and Application Hospital between January and May 2015. The sample group consisted of 80 newborns (44 in bath tub group and 36 in group of bath under running water) by using randomized controlled method. The body temperature, cardiac apex beat, and oxygen saturation values of the newborns in bath tub and running water bath groups were compared every hour for 4 hours before the bath and in 10th, 20th, 40th, and 60th minutes after bath. As a result of the study, it was determined that there was no significant difference between experimental and control groups when the vital signs were evaluated in the first 10th, 20th, 40th, and 60th minutes after bath (p>0.05).