Yenidoğanlarda iki farklı banyo yönteminin ağlama süresine ve fizyolojik ölçümlere etkisi
Effects of two different bathing methods on crying duration and physiological measurements in newborns
- Tez No: 433275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Banyo, hijyenik, estetik, sosyo-kültürel, bireysel yararları yönünden yenidoğan bakımında önemli yeri olan bir hemşirelik girişimidir. Günümüzde yenidoğanın banyo zamanı ve yöntemine ilişkin bir çok çalışmanın sonuçları tartışılmaktadır. Banyo uygulamalarında yapılan zamansal ve yöntemsel hatalar bebeğin vücut sıcaklığı, oksijen saturasyonu ve kalp tepe atımı (KTA) gibi fizyolojik-otonomik belirtilerini olumsuz etkileyebilmektedir. Araştırma, yenidoğanlarda banyo sırasında stresi azaltmak ve vücut sıcaklığını sürdürmek amacıyla sarmalayarak küvette daldırma banyo (SKDB) ve küvette daldırma banyo (KDB) yöntemlerinin bebeğin ağlama süresine ve fizyolojik ölçümlerine (vücut sıcaklığı, O2 satürasyonu, KTA) etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak planlandı. Araştırma evrenini Haziran-Ağustos 2015 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, 38 GH ve üzerinde doğan, örneklem kriterlerine uygun yenidoğan bebekler oluşturdu. Araştırma kapsamına alınan bebeklerin randomizasyonu sağlanarak, toplam 80 bebekten oluşan örneklem grubunda, 40 bebek SKDB grubuna, diğer 40 bebek ise KDB grubuna dahil edildi. Her iki grupta yer alan yenidoğanların banyo öncesi, banyo sonrası 0. ve 10. dakikalarda vücut sıcaklığı, KTA, O2 satürasyonu değerleri ve ağlama süreleri karşılaştırıldı. Araştırma sonucunda banyo sonrası 0. ve 10.
Özet (Çeviri)
Bathing the newborn is an important part of nursing interventions in terms of hygienic, aesthetic, socio-cultural and personal benefits. Today, the results of several studies relating to the newborn bath time and method are being discussed. The temporal and procedural mistakes in bathing may adversely affect newborns' physiologic-autonomic signs such as body temperature, oxygen saturation and heart rate (HR). This study was designed as randomised controlled, experimentally to determine the effects of swaddle bathing (SB) and tub bathing (TB) applications on crying time and physiological measurements (body temperature, O2 saturation, HR) of newborns. The population of the study consisted of newborns who were born on 38 weeks of gestation and met the sampling criteria in İstanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine Hospital between June and August 2015. The sample group consisted of 80 newborns (40 SB group and 40 TB group) by using randomized controlled method. Newborns' body temperature, HR, O2 saturation and crying duration were compared between both groups at before, immediately after and 10 minutes after bath.