Merkezi olarak FGF21 uygulamasının hipotalamus-hipofiz-tiroid aksı ve UCP1 gen ifadesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of centrally administration of FGF21 on hypothalamus-pituitary-thyroid axis and UCP1 gene expression
- Tez No: 408363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SANDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Fibroblast Büyüme Faktörü 21 (FGF21), karaciğer başta olmak üzere yağ doku, iskelet kası ve pankreasta ifade edilen bir proteindir. Enerji homeostazisinin düzenlenmesinde FGF21 ve tiroit hormonlarının benzer etkilere sahip olması FGF21 ile tiroit hormonları arasında muhtemel bir ilişki olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışma intraserebroventriküler (icv) FGF21 uygulamasının hipotalamus-hipofiz-tiroit aksı ve enerji metabolizması üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Çalışmada 30 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı ve sıçanlar 3 gruba ayrıldı (n=10). Kontrol grubundaki sıçanlara herhangi bir işlem uygulanmadı. Uygulama grubundaki sıçanlara 7 gün süreyle FGF21 (0.72µg/gün), sham grubundakilere ise FGF21' in çözücüsü (yapay BOS) icv olarak infüze edildi. Deney süresince hayvanların vücut ağırlıkları ve yem tüketimleri günlük olarak takip edildi. 7. gün sonunda hayvanlar dekapite edilerek beyin, kan, beyaz ve kahverengi yağ dokuları toplandı. Hipotalamus dokusundan TRH mRNA düzeyi, beyaz ve kahverengi yağ dokulardan da eşleşme bozucu protein 1 (UCP1) mRNA düzeyi RT-qPZR ile, serum T3 ve T4 düzeyleri de ELISA ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Fibroblast growth factor 21 (FGF21) is a protein which predominantly expressed by the liver, is also expressed in adipose tissue and the pancreas. FGF21 and thyroid hormones have similar effects to the regulation of energy homeostasis suggest a possible relationship between FGF21 and thyroid hormones. The present study was designed to investigate the effects of chronic intracerebroventricular (icv) administration of FGF21 on hypothalamus-hypophysis-thyroid axis and energy metabolism. Material and Method: In this study, thirty Wistar Albino male rats were used, and were divided randomly into 3 groups (n=10, in each group). No operation was applied to the rats in the control group. Rats in the experimental groups, FGF21 (0.72µg/day), and rats in sham group, intracerebroventriculary artificial cerebrospinal fluid was injected for seven days (10 µl/h). During experimental period, food intake and body weights were recorded daily. After seven days, animals were decapitated and their brain, blood, white and brown adipose tissues were taken. TRH mRNA levels in hypothalamus, uncoupling protein 1 (UCP1) mRNA levels in white and brown adipose tissues of the groups were determined by RT-PCR method. Serum T3 and T4 levels were measured by using ELISA method.