Çeşitli klinik örneklerden izole edilen non-albicans Candida türlerinin tiplendirilmesi ve e-test yöntemi ile antifungal duyarlılıklarının belirlenmesi
- Tez No: 408390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN YENİŞEHİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızda non-albicans Candida izolatlarının amfoterisin B, ketokonazol, flukonazol, itrakonazol, vorikonazol, posakonazol, kaspofungin ve anidulafungine karşı in vitro antifungal duyarlılıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Çeşitli klinik örneklerden izole edilen 103 non-albicans Candidasuşu RapID Yeast Plus System (Remel, USA) kiti ile tür düzeyinde tanımlanmıştır.Etest yöntemi üreticinin talimatlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınan 103 Candida suşunun 56' sı (% 54,4) yoğun bakımlardan, 19' u (% 18,5) dahili bölümlerden ve 28' i (% 27,1) cerrahi bölümlerden gelen örneklerden izole edilmiştir.Bu örneklerin 52'si (% 50,5) idrar, 19'u (% 18,5) eta-balgam, 17'si (% 16,5) vajinal sürüntü, 11'i (% 10,6) kan ve 4'ü (% 3,9) pü-yara olarak belirlenmiştir. Non-albicans Candida türleri arasındaen çok izole edilen tür C. kefyr (44, % 42,8) olup bunu C. tropicalis (36, % 35), C. parapsilosis (17, % 16,5), C. glabrata (4, % 3,8) ve C. famata (2, %1,9) izlemektedir.Bir izolat dışında tüm C. tropicalis suşları amfoterisin B, ketokonazol, flukonazol, itrakonazol, vorikonazol, posakonazol, kaspofungin ve anidulafungine duyarlı bulunmuştur. C. parapsilosis izolatlarında antifungal direnci tespit edilmedi. C. kefyr'de amfoterisin B, ketokonazol, flukonazol, itrakonazol, vorikonazol, posakonazol, kaspofungin ve anidulafungin direnç oranları ise sırasıyla % 6,8, % 4,6, % 4,6, % 2,3, % 4,6, % 4,6, % 31,9, % 2,3 olarak belirlendi.1 (% 25) C. glabrata izolatında hem flukonazol hem de ketokonazol direnci tespit edildi. Amfoterisin B ve flukonazol ile karşılaştırıldığında ekinokandinler C. topicalis, C. parapsilosis ve C. kefyr izolatlarında daha etkili bulunmuştur.Sonuç olarak hastanemizde C. glabrata dışındaki izolatlarda azol direnci yaygın değildir.Kaspofungin ve amfoterisin B direnci sadece C. kefyr izolatlarında gözlenmiştir.Antifungal tedavide en uygun ajanı seçmek ve antifungal direnç paternlerindeki değişiklikleri takip edebilmek için infeksiyon etkeni olan tüm Candida türlerine antifungal duyarlılık testlerinin rutin olarak uygulanması doğru bir yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the in vitro antifungal susceptibilities of amphotericin B, ketoconazole, fluconazole, itraconazole, voriconazole, posaconazole, caspofungin and anidulafungin against non-albicans Candidaisolates. One hundred three non-albicans Candida strains isolated from various clinical specimens have been identified by using the kit RapID Yeast Plus System (Remel, USA). E test procedure was performed according to the manufacturer's instructions. Fifty six (54,4%) of 103 Candida strains in the study was isolated from intensive care unit, 18,5% from the internal divisions and 27,1% from the surgical departments. Fifty two (50,5%) of the isolates were from urine, 19 (18,5%) from tracheal aspirat-sputum, 17 (16,5%) from vaginal swab, 11 (10,6%) from blood and 4 (3,9%) from wound cultures. Among the non-albicans Candida spp. C. kefyr 44 (42,8%) was the majör species isolated followed by C. tropicalis 36 (35%),17 (16,5%) C. parapsilosis, C. glabrata 4 (3,8%) and C. famata 2 (1,9%). Except one isolate all C. tropicalis strains were found to be susceptible to amphotericin B, ketoconazole, fluconazole, itraconazole, voriconazole, posaconazole, caspofungin and anidulafungin. None of the C. parapsilosis isolates was found to be resistant to all tested drugs. Amphotericin B, ketoconazole, fluconazole, itraconazole, voriconazole, posaconazole, caspofungin and anidulafungin resistance rates were found as respectively 6,8 %, 4,6 %, 4,6 %, 2,3 %, 4,6 %, 4,6 %, 31,9 %, 2,3 % in C. kefyr isolates. Both fluconazole and ketoconazole resistance were found in only 1 (25 %) isolates of C. glabrata. Echinocandins were found to be more effective than amphotericin B and fluconazole in C. topicalis, C. parapsilosis and C. kefyr isolates. In conclusion, azole resistance is not common among non Candida spp in our hospital. Caspofungin and amphotericin B resistace were detected only in C. kefyr isolates. To select the most appropriate agent in the antifungal treatment and to be able to follow the variations in patterns of antifungal resistance antifungal susceptibility testing routinely performed for all Candida species.