Erdostein uygulanmış ratlarda total antioksidan kapasite (TAS), total oksidan kapasite (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) değerlerinin incelenmesi
Erdostein applied rat's total antioxidant status in (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) values investigation
- Tez No: 408391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT MOTOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Erdostein, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve kronik bronşitin akut alevlenmesinde mukolitik olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Asetil sistein ile aynı gruptan bir tiyol derivesi olan erdosteinin, yüksek ve düşük doz (1mg/kg/gün, 10mg/kg/gün, 50mg/kg/gün) olarak oksidan ve antioksidan sistem üzerinde etkisi incelendi. Bu çalışmada, 8-12 haftalık, 250±20 g ağırlığında 32 adet dişi wistar albino rat kullanıldı. Hayvanlar rastgele seçilerek 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu (n=8), Erdostein 1 mg/kg/gün grubu (ERD1) (n=8), Erdostein 10 mg/kg/gün grubu (ERD10) (n=8) ve Erdostein 50 mg/kg/gün grubu (ERD50) (n=8) olarak dizayn edildi. Kontrol grubu hariç, tüm ratlara 24 saat arayla 5 gün boyunca bulunduğu gruba göre oral gavajla günde bir kez 1/10/50 mg/kg erdostein (toplam 0.3 ml), adlibitum standart yem ve su verildi. Kontrol grubuna, 24 saat arayla 5 gün boyunca oral gavajla 0.3 ml 10 kez seyreltilmiş Sodyum Bikarbonat (NaHCO3), adlibitum standart pellet yem ve su verildi. Bu sürenin sonunda ratlar derin anestezi altında intrakardiyak kan alınarak sakrifiye edildi. Daha sonra alınan kanlar 4000 rpm 10 dakika santifrüj edildi. Elde edilen serumlar önce -20 ºC, sonra da -80 ºC‟ ye kaldırılmıştır. Total Oksidan Kapasite (TOS), Total Antioksidan Kapasite (TAS) seviyeleri, Aspartat Aminotransferaz (AST) seviyeleri ve Alanin Aminotransferaz (AST) seviyeleri biyokimya otoanalizör cihazı (Abbot, Wiesbaden, Germany) ticari kitler (Rel Assay Diagnostics kit) kullanılarak ölçüldü. Ayrıca Oksidatif Stres İndeksi (OSI); TOS (μmol H2O2 equivalent/L)/TAS(mmol Troloxequivalent/L) formülü ile hesaplandı. TAS, TOS ve OSİ değerlendirildiğinde farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edildi. Aynı şekilde erdostein verilmesinin AST değerlerini istatistiksel olarak anlamlı arttırmadığı, fakat ALT değerlerini istatistiksel olarak anlamlı arttırdığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Erdosteine is frequently used as a mucolytic chronic obstructive in pulmonary disease (COPD) and chronic bronchitis acute exacerbation. High dose and low dose (1mg/kg/day, 10mg/kg/day, 50mg/kg/day) erdosteine, which a thiol derivate of the same acetyl cysteine, effects were examined on the oxidant and antioxidant systems. In this study, 32 Wistar albino rats, which was 8-12 weeks old and weighing 250 ± 20 g, were used. Animals were randomly divided into 4 groups; . Control group (n = 8), Erdosteine 1 mg/kg /day group (ERD1) (n = 8), Erdosteine 10 mg / kg / day group (ERD10) (n = 8) and Erdosteine 50 mg / kg / day group (ERD50) (n = 8) were designed. Except the control group, all rats were feed for 5 days once daily with 1,10,50 mg / kg erdosteine (total 0.3 mL), adlibit standard feed and water by oral gavage. The control group were feed for 5 days once daily with 10 times diluted Sodium Bicarbonate (NaHCO3) (0,3 ml) and adlibit standard chow and water. At the end of this period, the rats were sacrificed by taking arterial blood under deep anesthesia. The blood was centrifuged at 4000 rpm for 10 minutes. The serum samples quickly stored at -20 and afterwards -80 º C. Total Oxidant Statur (TOS) and Total Antioxidant Status (TAS), Aspartate aminotransferase (AST) and alanine aminotransferase (ALT) enzyme levels were determined by autoanalyzer (Abbot, Wiesbaden, Germany) using commercial kits (Rel Assay Diagnostics kit). Also, Oxidative Stress İnex (OSI) values were calculated by formula TOS (μmol H2O2 equivalent/L)/TAS(mmol Troloxequivalent/L). There was no significant difference between TAS, TOS and OSI parameters. Likewise, the administration's erdosteine do not increase AST values significantly, but increase ALT values is significantly.