Bireysel sporcularda markalaşma süreci: Rafael Nadal örneği
Branding process in individual sports: Rafael Nadal sample
  1. Tez No: 481368
  2. Yazar: SERDAR KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT DAVUT BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Pazarlama ve buna bağlı olarak geliĢen sponsorluk faaliyetleri, üretimini arttırmak, büyümek ve yeni pazarlara açılmak isteyen iĢletmeler için ihtiyaçtır. Tüm bu faaliyetlerin sonucunda marka oluĢturma ve ardından markalaĢma çalıĢmaları günümüz dünyasında iĢletmelerin ve bu iĢletmelerin bağlı olduğu ülkelerin ulaĢmak istedikleri hedeflerdir. Tüm bu faaliyetlerin sonucunda kendi marka değerini oluĢturarak pazarda söz sahibi olmak ve bunu büyüyerek sürdürmek temel ve en önemli hedeftir. Günümüzde rekabet iĢletmeler arasında ülkeler arasında da markalar üzerinden gitmektedir. MarkalaĢma sürecini tamamlayamayan kurumların geleceğe yönelik orta ve uzun vadeli planlarını yapması ve uygulaması zordur. KurumsallaĢması, farkındalık yaratması ve varlığını sürdürmesi süreçleri dahi güçtür. 1990 yıllarla birlikte marka ve markalaĢma süreci sadece iĢletmelerin mal ve ürünleri üzerinden değil bireysel yönden de bunun baĢarılabileceğinin örnekleriyle karĢımıza çıkmaktadır. KüreselleĢen dünyamızda bireysel markalaĢma süreci özellikle sporda kendini göstermeye baĢlamıĢtır. Tez konusu olan Rafael Nadal, bireysel markalaĢma alanında bunu kendi spor branĢı olan teniste baĢarmıĢtır. Nadal‟ın pazarlama, sponsorluk iliĢkileri ve marka ve markalaĢma süreçleri incelenmesi hedeflenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Marketing and related sponsorship activities are a necessity for businesses that want to increase production, grow and open up to new markets. As a result of all of these activities, branding and branding activities are targets that businesses in today's world and those countries to which these companies belong. As a result of all these activities, it is the basic and most important goal to have a say in the market by creating its own brand value and to keep it growing. Nowadays, among the competitive enterprises, the countries also go through the brands. It is difficult for the institutions that can not complete the branding process to make and apply medium and long term plans for the future. Institutionalization, awareness-raising and sustaining their existence are even harder. With the 1990s, the branding and branding process is confronted with examples of how this can be achieved not only from the goods and products of the enterprises but also from the individual side. In our globalizing world, the individual branding process, especially the sporde, has begun to show itself. The thesis topic, Rafael Nadal, has done it in the field of individual branding, which is his own sports branch, tenist. Nadal's marketing, sponsorship relationships and brand and branding processes were examined.