Selenyumun, sıçanlarda 6-N-propil-2-tiourasil (PTU) ile oluşturulan öğrenme/bellek bozukluğuna etkisi
Effect of selenium on the learning/memory impairment induced by 6-N-propyl-2-thiouracil (PTU) in rats
  1. Tez No: 408418
  2. Yazar: MELEK BATAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, selenyumun (Se) sıçanlarda 6-n-propil-2-tiourasil (PTU) ile oluşturulan öğrenme/bellek bozukluğuna etkisi araştırılmıştır Çalışma vücut ağırlıkları 250-300 gr, genç erkek Wistar albino sıçanlar üzerinde yapılmıştır. Sıçanlar kontrol (Kontrol), hipotiroidi (PTU), 5 ppm Se verilen hipotiroidi (PTU+ 5 ppm Se) ve 10 ppm Se verilen hipotiroidi (PTU+ 10 ppm Se) grupları şeklinde ayrılmıştır. Grupların plazma sT3, sT4 değerleri ELİSA yöntemiyle, plazma ve hipokampüs Se değerleri ise atomik absorpsiyon spektrometresi ile ölçülmüştür. Öğrenme değerlendirilmesinin yapıldığı Morris su tankı testinde, grupların platforma olan yüzme mesafesi (cm), platformu bulma süresi ya da kaçış süresi (sn), yüzme hızı (cm/sn), platformda kalma süresi (sn) 4 gün süresince değerlendirilmiştir. Hafıza değerlendirmesi için, hedef kadranda bulunma süresi ise 5. günde yapılmıştır. Sinaptik plastisitenin göstergesi olan uzun dönemli güçlenme (UDG ya da LTP) PS genlik ve EPSP eğimi değerlendirmeleri ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of selenium on the learning /memory impairment induced by 6-n-propyl-2-thiouracil (PTU) in rats was investigated. The study was done on young male Wistar albino rats whose weights are between 250 and 300 g. The rats were divided into groups which are control, hypothyroid (PTU), 5 ppm Se supplemented hypothyroid (PTU +5 ppm Se) and 10 ppm Se supplemented hypothyroid (PTU +10 ppm Se). The groups plasma levels were measured via ELİSA kit and the plasma and hypocompus. Se levels were measured via atomic absorpsiyon spektrometres. Swimming distance to platform, the period of finding the platform or escape latency and staying on the platform, swimming velocity (cm/sn) of groups were evaluated for 4 days via Morris water maze test. For the memory evaluation, the duration of being in the target quadrant was observed on the 5th day. Long -term potentiation (LTP) which is the indication of synaptic plasticity was shown with the PS and EPSP amplitude evaluation.