Kronik periodontitisli hastalarda obezite ve inflamasyon ilişkisi
The relationship between obesity and inflammation in patients with chronic periodontitis
- Tez No: 408417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÇİÇEK, YRD. DOÇ. DR. NALAN HAKİME NOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yapılan çeşitli çalışmalarda obezite, kronik periodontitis ve inflamasyon arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Çalışmamızın amacı kronik periodontitisli hastalarda obezite ve inflamasyon ilişkisini araştırmaktır. Kesitsel tipteki bu araştırma; Aralık 2014-Mart 2015 tarihleri arasında Kayseri ili Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Kliniği'ne başvuran 18-65 yaş aralığındaki kronik periodontitisli bireyler (n=83) üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada hastaların periodontitis seviyelerini belirlemek için toplumda periodontal tedavi gereksinimi indeksi (CPITN) uygulanmış, kan örnekleri ve diş eti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri alınmış, biyokimyasal analizleri [yüksek duyarlılıklı C-reaktif protein (hs-CRP), tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-alfa)] yapılmıştır. Ayrıca sosyodemografik özelliklerini, ağız–diş sağlığı durumlarını ve besin tüketimlerini belirlemek amacıyla anketler uygulanmıştır. Hastaların çeşitli antropometrik ölçümleri [vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, üst orta kol çevresi (ÜOKÇ), triseps deri kıvrım kalınlığı (TDKK)] alınmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Kronik periodontitisli hastaların % 60.2'si (n=50) erkek, % 39.8'i (n=33) kadın ve genel yaş ortalamaları 42.69±9.12 yıldır.
Özet (Çeviri)
In several studies, significant relationships between obesity, chronic periodontitis and inflammation were detected. The aim of the current study was to determine the relationship between obesity and inflammation in patients with chronic periodontitis. This cross-sectional study was performed from December 2014 to March 2015 in Kayseri on 18-65-year-old individuals with chronic periodontitis (n=83) applying to University of Erciyes Faculty of Dentistry Periodontics Clinic. In order to determine patients' severity of periodontitis; Community periodontal ındex of treatment needs (CPITN) were performed, blood samples and gingival crevicular fluids (GCF) samples were taken for biochemical analysis [high sensitive C-reactive protein (hs-CRP), tumor necrosis factor-alpha (TNF-alpha)]. Also to obtain sociodemographic characteristics, oral health status and the food consumption, questionnaires were given. Several anthropometric measurements of patients were obtained. SPSS 21.0 programme was used for statistical analysis. Of the patients with chronic periodontitis; 60.2% (n= 50) were men and 39.8 % (n=33) women and the mean age was 42.69±9.12 years.