Antrenörlerin liderlik davranış tiplerine göre eleştirel düşünme eğilimlerinin incelenmesi
An analsis of critical thinking tendencies of trainers based an their leadership behaviors
  1. Tez No: 408438
  2. Yazar: HAKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, bireysel ve takım sporu antrenörlüğü yapan bireylerin liderlik davranış tiplerine göre eleştirel düşünme eğilimlerinin incelenmesi amacı ile Kayseri ilinde aktif görev yapan antrenörlere uygulanmıştır. Araştırmanın evreni, Kayseri'de çalışan antrenörlerden oluşmaktadır. Araştırmaya random yoluyla seçilen 429 antrenör katılmıştır. Araştırmada Antrenörlerin liderlik tarzlarını ölçmek üzere Davit R.Frew tarafından 1977 yılında geliştirilmiş liderlik tarzı anket formu kullanılmıştır. Antrenörlere yöneltilen anket soruları 5'li Likert ölçeğine göre hazırlanmıştır. Akbıyık (2002) tarafından geliştirilen“Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği”ile toplanmıştır. Ölçeğin iç tutarlılık anlamındaki güvenirliği, Cronbach Alfa katsayısı ile 0.87'dir. Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği puanlarına göre alt ve üst gruplara ayrılmışlardır. Ayrıca araştırmacı tarafından antrenörlerin; cinsiyet, yaş, kilo, eğitim durumu anne ve baba eğitim düzeyi, algıladıkları sosyo-ekonomik düzeyine ailenin size karşı tutumu, spor branşı, meslekte çalışma suresi ve antrenörlük belgesini aldığı kurum ilişkin sorulardan oluşan bir“Kişisel Bilgi Formu”hazırlanmış ve uygulanmıştır. Bireysel ve takım sporlarında başarıyı sağlamak için grup lideri olarak antrenöre ve bu başarıya emek verecek olan oyunculara gereksinim duyulmaktadır. Bireysel becerilerden bir takım oluşturan, onları istenilen hedefe yönelik olarak fiziksel ve zihinsel olarak hazırlayan, takımındaki oyuncuyu ya da oyuncuları yönlendiren ve onlara liderlik yapan, belirlediği stratejiyi sahada uygulatan bireysel ve takım sporu çalıştıran antrenörlerin bu süreç içinde liderlik davranışlarını nasıl bir düşünme modeli ile geliştirdiklerini anlamak bu çalışmanın temel amaçları arasında yer almaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte insanoğlu üretken, düşünen, sorgulayan bireylere ihtiyaç duymaktadır.Antrenörlerin düşünme becerilerinin öğretilebilmesi için öncelikle antrenörlerin bu becerilere sahip olması gerekmektedir. Bu amaçla Kayseri'de çalışan antrenörlerin liderlik davranışlarının ve eleştirel düşünme eğilimleri ile bu eğilimlerinin, çalıştıkları spor kulüpleri ve branşları, sınıf düzeylerine, cinsiyetlerine, anne meslek durumuna, baba meslek durumuna, algıladıkları sosyo-ekonomik düzeylerine göre değişip değişmediği araştırıldı. Araştırmada elde edilen bulguların ve getirilen önerilerin, eğitimcilere ve araştırmacılara katkı sağlamasını dilerim. a-Liderlik davranışına göre Otokratik eğilimli antrenörlerin eleştirel düşünme becerileri erkek antrenörlerin eleştirel düşünme eğilimlerinin kadın antrenörlerin eleştirel düşünme eğilimlerinden daha yüksek olduğu görülmektedir. b-Liderlik davranışına göre Otokratik eğilimli antrenörlerin eleştirel düşünme becerileri antrenörlük belgesini beden eğitimi spor yüksekokulundan alan antrenörlerin eleştirel düşünme eğilimlerinin federasyondan alan antrenörlerin eleştirel düşünme eğilimlerinden daha düşük olduğu görülmektedir. c-Liderlik davranışına göre Otokratik eğilimli antrenörlerin eleştirel düşünme becerileri Spor branşı takım sporu olan antrenörlerin bireysel spor branşı olan antrenörlerin eleştirel düşünme eğilimlerinden daha düşük olduğu görülmektedir. d-Liderlik davranışına göre Demokratik tipteki antrenörlerin eleştirel düşünme becerileri erkek antrenörlerin eleştirel düşünme eğilimlerinin kadın antrenörlerin eleştirel düşünme eğilimlerinden daha yüksek olduğu görülmektedir. e-Liderlik davranışına göre Demokratik tipteki antrenörlerin eleştirel düşünme becerileri Spor branşı takım sporu olan antrenörlerin eleştirel düşünme eğilimlerinin bireysel spor branşı olan antrenörlerin eleştirel düşünme eğilimlerinden daha düşük olduğu görülmektedir. f- Liderlik davranışına göre Durumsal dengeleyen tipteki antrenörlerin eleştirel düşünme becerileri erkek antrenörlerin eleştirel düşünme eğilimlerinin kadın antrenörlerin eleştirel düşünme eğilimlerinden daha düşük olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study which aims to examine the critical thinking tendencies of trainers dealing with both individual and team sports with respect to their leadership prospects was carried out on a group of trainers active in Kayseri. The scope of the study is limited to trainers in Kayseri. The study focused on 429 randomly chosen trainers. As to provide a criteria for the types of leadership behavior the questionnaire prepared by Davit R.Frew in 1977 is used . The questions addressed to the trainers were prepared in 5 point likert scale. Data is collected with“Scale for Critical Thinking Tendencies”developed by Akbıyık in 2002. The reliability of the Internal consistency of the scale is 0.87 Cronbach Alpha. Data has been grouped according to the Critical Thinking Tendencies scale results as upper and lower group. The study also included a questionnaire prepared by the researcher as to get more information about the subjects gender, age, weight , education, education of parents, socio-economic attitudes, branch of sports, experience and information about the institute the trainer got his licence. The need for a trainer as a group leader and good players is primary necessity to achieve success in both individual and team sports. The main concern of this study is the cognitive strategy trainers built up and apply to form a successful team through constructing a harmony among players with different individual talents. As to prepare the players for the desired goal the trainer not only considers their physically but also psychologically needs to form a harmonious team and perform the game strategies he instructs them. The increasing need for productive and reasoning individuals as a result of developing technology has been taken into account while this curriculum. The trainers need to possess certain qualifications to built up and improve their attitudes towards critical thinking. For this aim a research on the trainers' critical thinking tendencies and its interactive relation with the trainers' club and branch, class level, gender, parental occupation, socio-economic attitude was carried out on trainers working in Kayseri. Hope that the data collected through this research and the suggestions made as a result of this study will be of use for researchers and educationalist. a) It can be conclude that compared with female trainers the Critical Thinking Tendencies of male trainers displaying autocratic leadership are higher. b) It can also be said that the Critical Thinking Tendencies of trainers who got their license from the Physical Education and Sports Department are lower compared to those who got their licence from the Sport Federation. c) Critical Thinking Tendencies of team sport trainers displaying autocratic leadership compared with the individual sport trainers are lower. d) Critical Thinking Tendencies of male trainers displaying democratic leadership are higher than those of female trainers. e) Critical Thinking Tendencies of team sport trainers displaying democratic leadership compared with the individual sport trainers are lower. f) Critical Thinking Tendencies of male trainers displaying situational leadership characteristics are lower compared with their female counterparts.