Talasemi major, intermedia ve orak hücre hastalarında biyokimyasal kemik belirteçleri, kemik dansitometrisi ve bunların demir birikimi ile korelasyonu arasındaki ilişki
The correlation between biochemical bone markers, bone dansitometry and iron accumulationn in patients with thalassemia major, intermedia and sickle cell disease
  1. Tez No: 408481
  2. Yazar: MAHMUT BÜYÜKŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL FİKRİ BAŞLAMIŞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç:Çalışmanın amacı Ç.Ü.T.F Hematoloji polikliniğinde takip edilen talasemi major,intermedia ve orak hücrehastalarında biyokimyasal kemik belirteçleri ve kemik dansitometrisi arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem:Bu çalışmada Ç.Ü.T.F hematoloji polikliniğinde takip edilen 102 talasemi major,intermedia ve orak hücre hastası prospektif olarak incelenmiştir.Hastalardan biyokimyasal kemik belirteçleri olarak kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz,Dvitamini,parathormon ve ferritin bakıldı.Çekilen kemik dansitometrileri ile ilişkileri karşılaştırıldı.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20.0 (SPSS Inc.Chicago,III,USA) paket programı kullanıldı. Bulgular:Osteoporoz hemoglobinopatisi olan hastalarda normal populasyona göre oldukça sık bulunmuştur.Talasemi major,intermedia ve orak hücre hastalarında D vitamini düzeyleri oldukça düşük bulunmuştur.D vitamini düşüklüğü ve ferritin yüksekliği DEXA skorlarındaki gerileme ile istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.Özellikle ağır D vitamini eksikliğinde DEXA skorlarındaki gerileme daha barizdir. Sonuç:Talasemi major,intermedia ve orak hücre hastalarının erken yaşlarda kemik dansitometrisi ile taramaları yapılmalı,kemik parametreleri incelenmelidir.Uygun D vitamini replasmanı ve ferritin düzeylerinin normal aralığa çekilmeye çalışılması osteporoza bağlı morbiditeyi azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study, to determine the relationship between bone dansitometry and biochemical bone markers in thallasemia major, intermedia and sickle cell anemia patients who have been followed by C.U.T.F Hematology Clinic Materials and methods: We studied prospectively 102 thallasemia major, intermedia and sickle cell anemia patients who have been followed by C.U.T.F Hematology Clinic, in this study. As a biochemical bone marker we tested calcium , phosphorus, alcalene phosphatase ,parathormon ,ferritin and D vitamine values. This biochemical bone marker values were compared with bone dansitometry results. SPSS 20.0( SPSS Inc.Chicago,III, USA) packet programme was used for evaluating the results. Findings: Osteoporosis was found frequently at patients who have hemoglobinopathy. Also D vitamine values were obtained significantly lower levels at patients. It is significantly obtained that there is a relationship between low vitamin D, high ferritin levels and DEXA score decreasing. Especially, severe D vitamine deficincy with DEXA score decreasing is more evident. Result: Researching with bone dansitometry and biochemical bone markers at younger ages is important between thallasemia major, intermedia and sickle cell anemia patients. Replacing sufficient D vitamine and maintaining ferritin levels to normal range will reduce the morbidity of osteoporosis.