Gastrointestinal sistem patojenlerinden edwardsiella tardanın gaita kültürlerinden izolasyonu
  1. Tez No: 40852
  2. Yazar: ÜMİT ÖZKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ORHAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Kasım 1993 - Haziran 1994 tarihleri arasında ishal şikayeti ile başvuran 250, kontrol grubu olarak da (ishal olmayan) 210 hastanın gaita örneği Edwardsiella tarda ve diğer enterik patojenler (Paraziter etkenler, Salmonella, Shigella, Aeromonas ve Vibrio) açısından değerlendirilmiştir. Çalışma ve kontrol grubu örneklerinin (n=460) hiç birinde Edwardsiella tarda izole edilememiştir. Olguların 88'inde Entamoeba histolytica (%19.1), 10'unda Giardia sp (%2.17), l'inde Hymenolepsis sp (%0.21), l'inde Trichomonas hominis (%0.21), 5'inde Salmonella sp (%1.08), 10'unda Shigella sp (%2.17) ve 5'inde de Aeromonas sp (%1.08) izole edilmiştir. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY The stool specimens of 250 patients who applied to the hospital with the complaint of diarrhea and of 210 healthy control group were searched for Edwardsiella tarda and other enteric pathogens (eg Salmonella, Shigella, Aeromonos, parasites etc) between October 1993 and June 1994. While none of the research group and control group specimens gave rise to the isolation of Edwardsiella tarda in 88 of the specimens (%19.1%) Entamoeba histolytica, in 10 (2.17%) Giardia sp., in 1 (%0.21%) Hymenolepis sp., again in 1 (%0.21%) Trichomonos hominis and in culture 5 (%1.08%) Salmonella sp, 10 (2.17%) Shigella sp. and 5 (1.08%) Aeromonas sp were identified. 54