Van Gölü havzasındaki sivrisinek (Diptera:Culicidae) türleri ve aktiviteleri üzerine araştırmalar
Research on the mosquito (Diptera:Culicidae) species and their activities in the basin of Van Lake
- Tez No: 408530
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR DEĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma Van ili ve Van gölü çevresinde bulunmuş olan sivrisinek türlerinin tespiti için Haziran-Eylül 2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Yapılan saha çalışmaları sonucunda elde edilen toplam 1765 ergin dişi sivrisinek numunesi labaratuarda kameralı stereo mikroskop altında tür identifikasyonu yapılmıştır. Yapılan mikroskopik inceleme sonucunda dört cinse ait altı tür tespit edilmiştir. Bu türlerden Anopheles maculipennis kompleks %24.2, Culex theileri %37.8, Culex pipiens %23.1, Culiseta annulata %4.4, Culiseta longiareolata %4.8, Aedes caspius %5.7 oranında bulundu. Bu türler arasında aylara göre en yoğun bulunan türler, Culex (Culex) theileri Theobald, 1903 Culex (Culex) pipiens Linnaeus, 1758, Anopheles maculipennis kompleks olarak tespit edilmiştir. Culex pipiens ve Culex theileri'nin hem aylara göre hemde bölgesel olarak en baskın türler olarak bulunması, bu türlerin çevresel koşullara karşı toleransının çok yüksek olduğunu göstermektedir. Bulunan sivrisinek türlerinin vektörlük potansiyellerinden dolayı Van ili ve Van gölü çevresindeki insan ve hayvanlara hastalık etkenlerini bulaştırması yönünden kontrol ve mücadele tedbirleri açısından önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between June and September 2013 in order to identify the mosquito species in Van province and around Van Lake. 1765 adult mosquito samples collected as a result of this work were identified under a stereo microscope with camera in laboratory. Microscopic examination has been identified six species belonging to four genera. According to statistical analyses, the results presented as; Anopheles maculipennis kompleks 24.2%, Culex theileri 37.8%, Culex pipiens 23.1%, Culiseta annulata 4.4%, Culiseta longiareolata 4.8%, Ochlerotatus caspius 5.7%. Among these species we most commonly found by month were Culex (Culex) theileri Theobald, 1903, Culex (Culex) pipiens Linnaeus, 1758, Anopheles maculipennis complex. Both regional and months density of Culex pipiens and Culex (Culex) theileri show that there exists a very high tolerance against environmental conditions. As the found mosquito species have vector potential, it is important to take control and combat measures against them in that they are able to transmit pathogens to the people and animals in Van province and Van Lake basin.