Trakeal aspirat örneklerinden izole edilen pseudomonas aeruginosa suşlarında antibiyotik direnç oranları ve yıllar içinde değişimi
Antibiotic resistance and the change of resistance through the years of pseudomonas aeruginosa strains which are isolated from tracheal aspirates
  1. Tez No: 408531
  2. Yazar: MELTEM KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜDÜCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Trakeal aspirat örneklerinden izole edilen Pseudomonas aeruginosa suşlarının antibiyotik direnci ve direncin yıllar içinde değişimi. Yüzüncü Yıl Dursun Odabaş Tıp Merkezi Mikrobiyoloji Laboratuvarına servislerden gelen trakeal aspirat örneklerinden hastane enfeksiyon etkeni olarak izole edilen P. aeruginosa suşlarının antibiyotik direnci ve bu direncin yıllar içinde değişimini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 2008 Ocak-2009 Eylül tarihleri arasında yatan hastalardan alınan trakeal aspirat örneklerinden izole edilen 140 P. aeruginosa suşunda yapıldı. P. aeruginosa suşlarının çeşitli antibiyotiklere karşı direnç oranları değerlendirildiğinde; sefepim %81, gentamisin %79 ve aztreonam (%74) iken; amikasin %26 ve tobramisin %1 olarak saptanmıştır. P.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance and the change of resistance through the years of Pseudomonas aeruginosa strains which are isolated from tracheal aspirates.The aim of the study is, determine the antibiotic resistance and the change of resistance through the years of P. aeruginosa strains whic are cause of nosocomial ınfections and isolated from tracheal aspirates. In this study 140 P. aeruginosa strains isolated from tracheal aspirates of inpatients, between January 2008 and September 2009 are evaluated. When resistance of P. aeruginosa strains against various antibiotics was examined, was seen that the antibiotics that they were most resistance against were cefepime (%81), gentamicin (%79) and aztreonam (%74), while antibiotics that they were least resistance against were tobramycin (%1) and amikacin (%26). When resistance of P.