Değişik bordetella pertussis suşlarında bağışıklama gücü ve patojenite yönünden yapılan çalışmalar
Studies on the immunization potence and pathogenity of the different strains of bordetella pertussis
  1. Tez No: 40854
  2. Yazar: GÜLNUR TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA KUŞTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
-41- ÖZET Araştırmanın birinci aşamasında, değişik B. pertussis suşlarının aglütinojen 1,2 ve 3 içerikleri yönünden lâm aglütinasyon yöntemi ile faz tayini yapıldı. Her suşla üretilen tam hücre boğmaca aşısı ile ayrı gruplar halinde bağışıklanan kobay serumlarında mikroaglütinasyon yöntemiyle aglütinin titresi ve IHA-nötralizasyon yöntemiyle anti-FHA titresi tayin edildi. Saadet susu ile hazırlanan aşı ile bağışıklanan kobay serumlarında en yüksek aglütinin ve anti-FHA titreleri kaydedildi. Ayrıca her susun sıvı besiyerinde üreme, protein ve LPF - FHA sentezleri araştırıldı. Bu sonuca göre de yine Saadet susunun yüksek üreme ve LPF-FHA sentezleme aktiviteleri gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
-42- SUMMARY Studies on the immunization potence and pathogenity of the different strains of Bordetella pertussis At the first step of this study, the phase determination of the different B. pertussis strains has been carried out in term of their agglutinogent, 2 and 3 contents by using the slide agglutination method. i Agglutinin and anti-FHA titration values of the guinea-pig sera, immunized as different groups by the whole-cell pertussis vaccines produced from each strain have been determined by using microagglutination and IHA-neutralization methods respectively. It has been recorded the highest titer of agglutinin and anti-FHA on the highest titer of agglutinin and anti-FHA on the guinea-pig sera for which immunized with the whole cell pertusis vaccine, Saadet strain. In addition, it has been studied the production, protein and LPF-FHA synthesis of each strain in the liquid medium. It has been concluded that the Saadet strain has shown high in synthesizing of LPF-FHA and in multiplication.