Tapınak Şövalyeleri tarikatı: Kuruluşu, örgüt yapılanması ve yargılanmaları
The order of the Knights Templar: Formation, structure and trial of the order
- Tez No: 408542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAYİME DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Süleyman'ın Mabedi ve İsa'nın Yoksul Şövalyeleri ya da en bilinen adıyla Tapınak Şövalyeleri, I. Haçlı Seferi sonucunda Hıristiyanlar tarafından ele geçirilen Kudüs'te kurulan Latin Krallığı bünyesinde hayat bulmuş askeri-dini nitelikli bir tarikattır. Kutsal toprakları ziyarete gelen hacı adaylarını korumak gibi bir ülküyle kurulmuş olan tarikat, Hıristiyan manastır yaşamını benimsemiş savaşçı keşişlerden oluşuyordu. En temel prensipleri olan yoksunluk ve yoksulluk ilkelerine rağmen Papalık tarafından resmi olarak tanınmasının hemen akabinde özellikle Avrupa soylularının yüklü bağışları sayesinde muazzam bir zenginliğe ulaşmıştı. Avrupa'da sahip oldukları sayısız mülk ve geniş topraklarla zenginleşen Tapınakçılar, krallara ve soylulara yüksek miktarlarda borç para veriyorlardı. Avrupa ve kutsal topraklarda bulunan Tapınak evleri vasıtasıyla bir nevi para transferi sistemi kuran Tapınakçılar, modern bankacılığın temelini de atmışlardır. Kısa sürede zenginleşmesine rağmen özellikle kutsal topraklarda üst üste gelen askeri başarısızlıklardan sorumlu tutulmuşlardı. Kuruluşundan itibaren yaklaşık iki yüz yıl boyunca Orta Çağ Avrupa'sının dini, askeri, ekonomik, sosyal ve mimari yapısını etkileyen Tapınak Şövalyeleri'nin düşüşü de yükselişleri gibi hızlı olmuştu. XIV. yüzyılın başında Fransa topraklarının önemli bir bölümüne sahip olan Tapınakçılara yüklü miktarda borcu bulunan Fransa Kralı IV. Philippe tarafından isnat edilen heretiklik, Haç'a hakaret, Şeytan'a tapınma ve İsa'yı inkâr gibi suçlamalar neticesinde aralarında son Tapınak Üstadı Jaques de Molay'ın da bulunduğu pek çok tarikat mensubu tutuklanmıştı. Engizisyon yargılamaları neticesinde suçlu bulunan Tapınakçılar son üstadın idam edilmesiyle birlikte resmi olarak tarih sahnesinden silinmiştir. Tapınak Şövalyeleri Tarikatı'nın kuruluşundan tarih sahnesinden çekilişine kadar olan seyrini incelediğimiz çalışmamızda Roma Kilisesi'nin dünyevi otorite kurma ve Hıristiyanlıkta kutsal savaş olgusunu geliştirerek Haçlı Seferlerine zemin oluşturma çabalarına yer verdik. Manastır yaşamı ile şövalyelik kurumunun bir araya getirildiği Tapınak Şövalyeleri Tarikatı'nın organizasyon yapısı, faaliyetleri ve engizisyon tarafından sorgulanmaları ise çalışmamızın ikinci bölümünü teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
The Poor Fellowship of Jesus Christ and Solomon's Temple or better known as the Templars was a military-religious based order which was formed within the Latin Kingdom established in Jerusalem area captured by the Christians after the First Crusade. The order, whose founding-purpose was to protect the pilgrims visiting the Holy Lands, consisted warrior priests who devoted themselves to the Christian monastery life. Despite their basic principles of deprivation and poverty, the order reached a great prosperity thanks to the high amount of donations by European nobles right after they were acknowledged as rightful order by the Papacy. Getting even richer by the numerous estates and vast lands, the Templars were lending large sums of money to European kings and noblemen. They can also be counted as the pioneers of modern banking in regard of their money transfer system carried out by the Templar houses in both Europe and the Holy Lands. But they were held accountable for the continuous military failures in the Holy Lands despite their quick success in earning money. The fall of Templars, who had affected the religious, military, economic, social and architectural structure of medieval Europe for almost 200 years from its foundation, was as fast as its rising. Caused by the accusations of heresy, disgracing the Holy Cross, Satanism and denial of Jesus Christ issued by King Philippe IV, who was holding most of the modern France at the beginning of the 14th century and having a great debt to the Templars, many members of the order including the last Grandmaster Jaques de Molay was arrested. After being found guilty by the Inquisition, they have wiped out from the official history with the execution of the last Grandmaster. In our study which we follow the footsteps of the Templars from its foundation to their vanishing point of the stage of the history we point out the attempts of the Holy Roman Church to establish a divine authority and to provide basis for the Crusades by shaping a Holy war phenomenon within Christendom. The organization scheme of the Templars in which the monastery life and knighthood were forged together, their actions and the Inquisition process has formed the 2nd chapter of our study.