Sosyal medyada kullanılan reklamların tüketicilerin satın alma davranışlarına etkisi
The effects of advertisements used in social media on consumers' purchasing behaviours
- Tez No: 408545
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sosyal medya son birkaç yıldır internet reklamcılığının en fazla yoğunlaştığı sanal platform olmuştur. Facebook, Twitter bu konuda çok etkili şekilde kullanılmaktadır. Böyle olunca da tüketici davranışlarının yeni bir başlık altında incelenmesi ihtiyacı doğmuştur. O da sosyal medya reklamının etkileri konusudur. Tüketici davranışları birçok faktörden etkilenir. Geleneksel reklam anlayışındaki etkileri üzerindeyse çok fazla çalışma yapılmıştır. Ancak sosyal medya simetrik etki denilen, yani geri beslemesinde çoklu ortamdan faydalanma imkanına sahip farklı bir mecradır. Daha değişik açılardan incelenmesi gerekir. Ürün veya hizmetlere ilişkin reklamlar online ortamda hemen yankı bulmakta ve tüketici davranışlarını etkilemektedir. Ayrıca reklama yönelik yapılan yorumlar tüketici davranışlarını etkilemektedir. Tüketicilerin sosyal medya reklamları ve satın alma davranışlarına ilişkin görüşlerinde; cinsiyet, yaş, aylık gelir gibi değişkenlerin etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Bu yüzden bu çalışmada veri toplama yöntemi olarak ilişkisel tarama tercih edilmiştir. Araştırma evrenini Konya ilindeki tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise anketin araştırmacı açısından uygulanma kolaylığı dikkate alınarak belirlenen 100 tüketici oluşturmuştur. Bu araştırmada sosyal medya reklamları ile satın alma davranışlarının; cinsiyete, yaşa, aylık gelire göre farklılık gösterip göstermeme durumları araştırılmıştır. Tüketicilerin sosyal medya kullanım amaçlarına göre sosyal medya reklamları ve satın alma davranışlarına ilişkin görüşlerinde farklılık gösterip göstermeme durumları da ele alınmıştır. Bu bağlamda araştırmanın bulgular kısmı üç aşamadan ele alınmıştır. İlk aşamada sosyal medya reklamları algı ölçeği ile satın alma davranışları ölçeklerine ilişkin tanımlayıcı istatistikler incelenmiştir. İkinci aşamada ise, sosyal medya reklamları algı ölçeği ile satın alma davranışları ölçeğine ilişkin frekans dağılımları ele alınmıştır. Bulguların üçüncü aşaması, sosyal medya reklamları algı ölçeğinin T testi, Anova Testi analizi sonuçlarına yer verilmiştir. Son bölümde ise sosyal medya reklamları algısı ve satın alma davranışlarına ilişkin Korelasyon analizi sonuçları test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media have been the most intense the virtual platform of internet advertising for the past few years. Facebook, Twitter is used very effectively in this regard. Such being the case, there was a need to examine under a new heading of consumer behaviour. It is also the issue of the effect of social media advertising. Consumer behaviours are affected by many factors. It is too much works are done upon the traditional advertising understanding effects. But the impact of social media called symmetric, so have the opportunity to take advantage of multi-environment feedback is a different medium. More needs to be examined from various angles. Advertisements for the product or service immediately to find an echo in the online environment and affect consumer behavior. Moreover, comments for advertising affect consumer behavior. This study aims to shed light on the topics ; advertising, descriptive content of social media, the effects of advertisements used in social media on consumers' purchasing behaviours. Social media advertising of consumer buying behavior and their views on; gender, age, the effects of variables such as income has to be measured. Therefore relational data collection methods were preferred as in this study. Research population consisted of all consumers in Konya. The sample of the research is determined considering the ease of implementation in terms of consumer survey consisted of 100 researchers. Their buying behavior with social media advertising on this research; gender, age, monthly income varies according to the situation was investigated. To show difference in views on social media advertising and purchasing behavior based on the intended use of social media in consumer cases are handled. In this context the findings of the study were discussed in three stages. Descriptive statistics concerning the first phase of social media advertising buying behavior and perceptions of the scale of the scale was examined. In the second phase, frequency distributions relating to the buying behavior with social media ads scale perception scale is discussed. The third phase of the findings, social media ads perception scale of the T test, ANOVA test analysis results are given place. The final chapter in the perception of social media ads and correlation analysis results regarding the buying behavior tested.