Multi dimensional factors on prescription behavior and their impact on prescription behavior
İlaç reçeteleme davranışlarını etkileyen faktörler ve bu faktörlerin reçeteleme davranışı üzerindeki etkileri
- Tez No: 408546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmanın amacı hekimlerin ürün reçetelemesine etki eden çok boyutlu faktörleri tanımlamak ve bu faktörlerin ürün tatmini ve ürün bağlılığı, dolayısıyla reçeteleme davranışları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada şirket ile ilgili faktörler, ürün ile ilgili faktörler ve reçeteleyen kişinin faktörleri olmak üzere üç ana faktör incelenmiştir. Aynı zamanda bu faktörlerin farklı alt boyutları da bulunmaktadır. Örneğin şirket faktörlerinin alt boyutları şirket itibarı, tıbbi satış temsilcisi ve ürün pazarlama faaliyetleridir. Ürün faktörlerinin alt boyutları marka farkındalığı, marka kişiliği ve ürün kalitesidir. Reçeteleyicinin alt faktörleri uzmanlık, görev yaptığı ünite tipi, günlük hasta sayısı ve hekimlik tecrübe süresidir. Çalışma modeli test edilirken şirket faktörleri ve ürün faktörleri dikkate alınmıştır. Bununla birlikte faktörlerde yer alan alt boyutların da reçeteleme davranışları üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present a model presenting the impact factors in the pharmaceutical industry and their impact on brand satisfaction and brand loyalty, which are also impacting factors of prescription behavior. There are three main constructs in the study, which are company linked factors, product linked factors and prescriber linked factors. Company linked factors have three dimensions as corporate reputation, pharmaceutical sales representative and advertising/promotion. Product linked factors have three dimensions such as brand awareness, brand personality and perceived drug quality. Finally prescriber linked factors are classified as specialty, experience of prescriber, daily patient visits and type of institution. In testing the model company linked factors and product linked factors impact are used and relations have been defined.