Sosyal ağ sitelerindeki reklamların tüketicilerin satın alma davranışlarına etkisi
Impact of advertisements on social network sites on purchasing behavior of consumers
- Tez No: 491295
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son yıllarda teknolojinin geliĢmesi ve internet kullanımının artmasıyla birlikte tüketiciler zamanının büyük bir kısmını sosyal ağ sitelerinde geçirmeye baĢlamıĢtır. Tüketici tercihlerinin değiĢimini takip eden iĢletmeler rekabet edebilmek adına sosyal medyada pazarlama çalıĢmalarına önem vermeye baĢlamıĢtır. Firmalar, sosyal medyada tüketicilerle karĢılıklı iletiĢim halinde olmanın kolaylığı, geribildirimin hızlı olması gibi nedenlerle online reklamcılığın avantajlarının farkına varmıĢtır. Bu nedenle sosyal ağlarda yayınlanan reklamların tüketicilerin satın alma davranıĢını ve tutumunu ne Ģekilde etkilediğinin anlaĢılması önem kazanmıĢtır. Bu tez çalıĢmasının amacı, sosyal ağ sitelerindeki reklamların tüketicilerin satın almalarına etkisi olup olmadığının araĢtırılmasıdır. ÇalıĢmanın ana kütlesi, sosyal medyayı aktif olarak kullanan tüketiciler oluĢturmaktadır. 302 sosyal medya kullanıcısına internet yoluyla anket uygulanarak elde edilen veriler SPSS 18 Paket programı ile analiz edilmiĢ ve yorumlanmıĢtır. Bu verilere Faktör, Ki Kare ve Regresyon analizi yapılarak çalıĢmanın amacına uygun olarak oluĢturulan hipotezler test edilmiĢ ve kabul edilmiĢtir. Sonuç olarak; sosyal ağ sitelerindeki reklamların tüketicilerin satın alma davranıĢına pozitif yönde etkisi olduğu ve sosyal medya reklamlarına karĢı geliĢtirilen algıların ve satın alma niyetinin satın alma davranıĢına etkisi olduğu analizler sonucu tespit edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
In recent years with the deveplopments of technology and increasing usage of internet, consumers start to spend the most of their time on social network sites. Companies that are following the change in consumer choices have begun to notice of social media marketing studies in order to compete. Companies become aware of advantages such as being easily communicative with consumers in social media and receiveing rapid feedback in online advertising. For this reason, it has become crucial to understand how advertisements on social network affect consumers‟ purchasing behavior and attitude. The purpose of this thesis is to investigate whether the advertisements on social network sites affect consumers' purchasing. The universe of the work is consumers who actively use social media. Data obtained by applying a questionnaire to 302 social media users via internet was analyzed and interpreted by SPSS 18 Package programme. Hypotheses that have been developed for the purpose of studying Factor, Chi Square and Regression analysis have been tested and accepted. In conclusion; the results of the analyses show that advertising in social network sites is positively related to consumers' purchasing behavior and that perceptions and purchasing intentions against social media advertisements are influential on purchasing behavior.