Örgüt ikliminin tükenmişlik üzerine etkisi ve bir araştırma
An investigation into the impact of organizational climate on burnout syndrome: A study
- Tez No: 408569
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Örgüt İklimi, örgüte kimliğini kazandıran, çalışan insanlar tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak algılanan ve onların motivasyonu ile davranışlarını etkileyen bir olgu olarak tanımlayabiliriz. Örgüt iklimi, kurum kültürünün çalışana yarattığı hava, atmosfer olarak da belirleyebiliriz. Tükenmişlik ise, çalışan kişilerde ortaya çıkan bir sendrom olarak kabul edilmektedir. Çalışanın, enerji, güç ya da kaynaklarının aşırı talepler yoluyla tüketilmesi, ilerleyen süreçte baskın bir stres süreci, idealizm kaybı, duyarsızlaşma vb. şekillerle ifade edilmektedir. Tükenmişlik, örgüt iklimiyle ilişkilidir. Bir başka deyişle neden sonuç ilişkisi bulunmaktadır. Pozitif bir örgüt iklimi, çalışanda başarılı yaşam sunarken, tam tersi durumda düşük motivasyona bağlı örgütsel başarısızlık söz konusudur. Hayatının büyük bir kısmını iş yaşamında geçiren bireyler için, örgüt iklimi ve tükenmişlik ilişkisi çok önemlidir. Kişide kazanılan ya da kaybedilen olumlu/olumsuz olgu, bağlı olduğu örgüt ikliminden uzaklaştıkça da etkisi gösterir. Araştırmamda yüksek lisans yapan çalışan kişilerin sektörel değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu kişilerin çoğu yoğun iş temposunda çalışan yönetici ya da yönetici adayı olan tükenmişliğin potansiyel adaylardır. Ayrıca, katılımcıların demografik özelliklerine göre değişkenler arasında farklılık olup olmadığını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Organizational climate is the process of quantifying the culture of an organization. It is perceived directly or indirectly by the employees and influences their behavior and their motivations. We can also specify organizational climate as a set of properties of the work environment, Burnout is considered as a syndrome that occurs in people who work. It comes out in the case of excessive demands of employee's energy, power, or resources which cause a dominant stress process, loss of idealism, depersonalization. Burnout is associated with organizational climate. In other words, there is a cause and effect relationship between organizational climate and burnout. A positive organizational climate enables employee to have a successful life. In the opposite case, it occurs organizational failure because of low motivation. Relationship between organizational climate and burnout is very important for the individuals who spend large part of their life at work. The positive or negative effects of organizational climate on employees remain even employees are out of step with it. In this research, I evaluate people who work and study masters degree. Many of these individuals work in a busy schedule and they are managers or manager candidates. At the same time, they are potential candidates for burnout.