Sporcu velilerinin kalite algısına etki eden faktörlerin belirlenmesi: Trabzonspor Futbol Okulları örneği
Determi̇nati̇on of factors effecti̇ng parents' quali̇ty percepti̇ons: Example of Trabzonspor Football Schools
- Tez No: 408581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma spor okullarında yer alan çocukların velilerinin kalite algısının belirlenmesini etkileyen faktörlerin incelenmesi ve son olarak bu araştırmada çıkacak sonuçlara göre önermelere bulunmaktadır. Araştırma başlangıcında da literatür taranması yapılmıştır. Bu çalışma Toplam Kalite Yönetimi kuramına dayandırılmıştır. Bir çok işletmenin müşteri memnuniyeti araştırmak için kullanılan kuram bu araştırmada sporda toplam kalite yönetimi için temel oluşturmuş ve sonrasında literatür yazımına uygun anket çalışması yapılmış analiz kısmına geçilmiştir. Araştırma sonucunda anketler SPSS paket programında işlenmiş ve çıkan değerlere göre yorumlanmıştır. Araştırmada çıkan sonuçlar ile araştırmada yer alan futbol okullarının özellikleri ve futbol okulunda yer alan çocukların velilerinin kalite beklentileri arasındaki değerler ve futbol okulunun tavsiye edilmesi ve velilerin kalite beklentilerinin nasıl olduğunun yorumlanması araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research includes examining the factors which affect the determination of the quality perceptions the parents of children who are in sports schools; and finally according to the results of the research there are suggestions. in the beginning of the research scanning of literature carried out. This study is based on total quality management theory. The theory used in this research is the basis for complete quality management in sport to investigate the customer satisfaction of many businesses. Then the surveys carried out according to literature writing and analysis part is started. At the end of the research surveys are processed in the SPSS program and the surveys are interpreted according to results. With the result of the research , interpretation of what is the expectation of quality of parents whose children in the sports schools and how is the quality of the sports schools which is examined in the research are examined.