Türk Hukukunda işçinin dinlenme hakkı ve özellikle yıllık ücretli izin hakkı
- Tez No: 63081
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET TÜRK HUKUKUNDA İŞÇİNİN DİNLENME HAKKI VE ÖZELLİKLE YILLIK ÜCRETLİ İZİN HAKKI Sosyal haklar içinde yerini almış olan dinlenme hakkı, işçinin şahsına bağlı ve devredileyen haklardandır. Çalışmada dinlenme hakkına kısaca değinildikten sonra, işçinin yıllık izin hakkı açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda yıllık iznin amacı, hukuki niteliği ve tanımı üzerinde durulmuştur. İş kanunlarımız açısından yıllık ücretli izin kazanma şartlan ayrı ayrı belirtilmiştir. Bu yapılırken kısmi süreli çalışmalar, part-time çalışmalar gibi özel niteliği olan çalışmalar incelenmiştir. Daha sonra yıllık ücretli iznin süresi ve kullanma zamanı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu kapsamda yıllık ücretli izini süresi hesaplanırken göz önünde bulundurulacak perensipler ve yıllık izinden sayılmayacak günler belirtilmiştir. Son olarak, yıllık ücretli izin hakkına aykırı davranışların müeyyideleri üzerinde durularak bu konuda açılabilecek davaların nitelikleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WORKERS'RIGHT TO REST IN TURKISH LAW WITH SPECIFIC REFERENCE ANNUAL PAID VACATION Workers'right to rest is among the personal and non-transferable social right. In tahis study, the riglt to annual leave has been investigated. The definition, purpose and the legal aspects of annual leave has been discussed. Conditions necessary for being entitled to annual paid leave in the Employment Law has been reviewed and implications for temporary and part-time status have been examined in detail. The duration of the annual paid vacation and the period use the vacation has been described. In this contexst, principles to be considered in calculationg the vacation duration and the days which can not be counted towards the vacation are discussed. Finally, penalties against non-compliance and the properties law suits against non-compliance are discussed.