Akciğer kanserli hastalarda non-tüberküloz mikobakteriler ve aspergillus cinsi küflerin kolonizasyon sıklığının ve kolonizasyonla ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of the frequency of non-tuberculous mycobacteria and aspergillus spp. mold colonization and related factors in lung cancer patients
  1. Tez No: 750435
  2. Yazar: ÖZGE YILMAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAYRE ERTURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda akciğer kanseri şüphesiyle bronkoalveolar lavajı alınmış olan hastaların örnekleri İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda mikobakteriler ve Aspergillus cinsi küflerin varlığı açısından mikroskopi ve kültürle incelenmiştir. Örneklerde Platelia Aspergillus kiti ile galaktomannan antijeni araştırılmıştır. Örnekler MGIT, Löwenstein-Jensen, Sabouraud dekstroz, patates dekstroz ve kromojenik agar besiyerlerine ekilmiştir. Mikobakteriler GenoType Mycobacterium kitleriyle, küfler ise konvansiyonel ve MALDI-TOF MS yöntemiyle tanımlanmıştır. Sonuçlar klinik ve konak verileri ile birlikte değerlendirilmiştir. Toplam 63 kanser hastasının çoğunun (%38) skuamöz hücreli karsinom ve sigara içen ( %87.3) erkekler (%80.9) olduğu, ortalama yaşın 63.8, en sık şikayetin öksürük (%20.6), eşlik eden hastalığın KOAH (%15.8); BT bulgusunun (%33,3) ise nodül olduğu saptanmıştır. Hastaların üçünde (%4.7) non-tüberküloz mikobakteri (NTM) (M. intracellulare, M. lentiflavum ve M.gordonae), 12'sinde (%19) ise Aspergillus ( A. fumigatus (5), A.niger (4), A.flavus(3), A.terreus (2)) üremesi saptanmıştır. Galaktomannan antijen pozitifliği ise 11 (%17.4) hastada belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesiyle hastaların %4.7'sinin NTM ile, % 25,3'ünün ise Aspergillus ile kolonize olduğu belirlenmiştir. NTM ve Aspergillus kolonizasyonu ile cinsiyet, sigara kullanımı, KOAH ve kanser lokasyonu arasında istatistiksel bir ilişki saptanmamıştır (p >0.05). Bununla birlikte, yaş, kanser tipi ve evresi ile kolonizasyon arasındaki ilişki sayı yetersizliği nedeniyle değerlendirilememiştir. Akciğer kanserli hastalarda NTM ve Aspergillus kolonizasyonunu kolaylaştırıcı faktörlerin aydınlatılması için ek çalışmalara ihtiyaç vardır. Yine bu etkenlerin hastalığın ilerleyen döneminde veya başta kemoterapi olmak üzere uygulanan tedavilerle bağışıklığın etkilenmesiyle morbiditesi ve mortalitesi yüksek invazif enfeksiyonlara yol açabilmesi olasıdır. Bu nedenle bu verilerin daha fazla sayıdaki hastalarla doğrulanması ve kolonize hastaların izlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Bronchoalveolar lavage samples of the patient's who attend to Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Pneumology with lung cancer suspicion, were observed at İstanbul Medical Faculty, Departmant of Medical Microbiology with microscopy and culture for Mycobacterium and Aspergillus. The Platelia Aspergillus test kit was evaluated for detection of galactomannan in specimens. Samples were inoculated onto MGIT, Löwenstein-Jensen, Sabouraud dextrose, potato dextrose and chromogenic agar. Mycobacteria were identified with the GenoType Mycobacterium kit and molds with conventional methods and MALDI-TOF MS. Results were evaluated together with clinical and host data. Squamous cell carcinoma was the most common histological type. Among total 63 patients the majority were smokers and men gender (%80,9 and 87,3 respectively). Patients mean age was 63,8 and the most common symptom was cough (%20,63). COPD (%15,8) was the most common comorbid disease and nodule (%35) was the most common CT finding. Three (%4,7) NTM and 14 Aspergillus spp. were determined. Growth of NTM and Aspergillus species was detected in three (%4,7) (M. intracellulare, M. gordonae, M. lentiflavum) and 12 (%19) (A. fumigatus, A. niger, A. flavus, A. terreus) patients. On the other hand GM positivity was found in 11 (%17,4) patients. By evaluating the data colonization rates were defined %4,7 for NTM and %25,3 for Aspergillus. No statistically significant relationship was found between NTM and Aspergillus colonization and gender, smoking history, COPD and cancer location (p>0.05). However the relationship between age, type and stage of cancer and colonization could not be evaluated due to insufficient numbers. Further studies are necessary for clarifying promoting factors for NTM and Aspergillus colonization in lung cancer patients. It is possible that these microorganisms can cause invasive infections with high morbidity and mortality in advanced disease stage or because of immunsupression due to chemotherapy. For this reason, verifying results with more patients and following patients with colonization is necessary.