Reklam müziklerinde tını ve enstrüman değişkenlerinin reklama yönelik tutuma etkisi
The effect of timbre and instrument variables in advertising music on attitude towards advertising
- Tez No: 408593
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATIF BİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
1980'lerden itibaren reklam müzikleri ile ilgili araştırmalar giderek artmaktadır. Reklam müziklerinin, izleyici üzerindeki etkilerinin anlaşılması reklamın etkinliğinin değerlendirilebilmesinde önemli değişken olarak görülmetedir. Bu çalışma reklam müziğinin kültür ile etkileşimine yönelik bir ön araştırmadır. Araştırmada deney yöntemi kullanılarak orjinal bir müzik temasının doğu ve batı orkestra versiyonlarının reklama yönelik tutum üzerinde yarattığı farklılıklar incelenmiştir. Sonuçlar yerel markalar için reklam müziğinin doğu orkestrasyonu ile yabancı markalar için ise batı orkestrasyonu ile daha pozitif tutum elde edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since 1980 researches about advertising music is a growing field. Understanding the effects of advertising music on audiences is an important variable of the evaluation of advertising effectiveness. This study is an preliminary research about the interactions of advertising music and culture. By means of an experimental study, the differences of an east and a west orchestration of an original music theme on attitude towards advertisement has been tested. The results suggest that with local brands the advertising music with eastern orchestration and with global brands advertising music with western orchestration generates more positive attitudes.