Türkiye'de performansa dayalı lojistik yönetimi: Kamu ve özel sektör uygulamaları
Performance based logistics management in Turkey: Public and private sectors' application
- Tez No: 408616
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAKAN KESKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
1990'lı yıllarda genişleyen savaş alanı ve buna bağlı olarak artan malzeme çeşitliliğinden dolayı büyük miktarda yedek parça, teçhizat ve bilgi satın alma mantığına dayanan klasik lojistik idame yöntemleri, ABD ordusunun bakım ve onarım ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Aynı zamanda, ordu tarafından kullanılan sistemlerin eskimesi, söz konusu sistemleri savaşabilir halde tutmak için bakım ve onarım ihtiyaçlarını arttırmış ve doğal olarak lojistik harcamaları yükseltmiştir. ABD Savunma Bakanlığı, silah sistemlerinin ömür devri maliyetini azaltmak, hazır olma oranını yükseltmek, gereksiz idame işlemlerini kaldırmak ve uygun bir tedarik zinciri oluşturmak için klasik lojistik destek sistemlerinden vazgeçerek, önceden belirlenen performansın satın alınmasını amaçlayan Performansa Dayalı Lojistik (PDL) sistemine geçmiştir. Bu tezde, Türkiye'de başarılı bir PDL uygulanmasında kullanılabilecek model, yöntem, strateji ve performans ölçüt kriterlerini belirlemek amacıyla, PDL'nin Türkiye'deki uygulamaları ile kamu ve özel sektörde çalışan lojistikçilerin konuya yönelik bilgi ve tecrübeleri ile bu husustaki yaklaşımlarının tespit edilmesine çalışılmıştır. Konuyla ilgili veri toplamak amacıyla literatürde yer alan başarılı PDL uygulamaları incelenmiş, yurt içinden ve yurt dışından lojistikçilerle görüşmeler yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi ile Türkiye'de başarılı bir PDL uygulanması için ihtiyaç duyulan faktörler tespit edilerek, PDL'yi uygulayacak kamu kurumlarına ve özel sektör işletmelerine bir lojistik bakış açısı vermek amaçlanmıştır. Ayrıca, kamu kurumlarına, özel sektör işletmelerine ve lojistik sektöründe araştırma yapacak bilim insanlarına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Previous doctrine of buying large quantities of parts, tools and data to cover necessary maintenances and repairs was no longer effective in the USA military in 1990's, because of enlarging war field and increasing inventories of military equipments. At the same time, aging of equipment being used by the military created an ever growing requirement for maintenances and repairs to keep the equipment combat capable. This increased expanses of logistics' costs. Department of Defense (DoD) transformed from traditional methods of logistics support to Performance Based Logistics (PBL) defined buying predetermined level of performance, in order to compress the supply chain, eliminate non-value added steps, reduce Life Cycle (Total Ownership) Cost and improve readiness for weapons systems and commodities. In order to define the model, methodology, strategy and performance metrics to be used in the applications of a successful PBL, this thesis tries to identify the situation PBL in Turkey and the knowledge and experience together with the approaches of the logisticians to this subject in private and public sectors. In order to collect data, successful PBL applications in the literature were examined and logisticians inside and outside of the country were being interviewed. With the evaluations, it is aimed to benefit the public and private businesses to be applied PBL by defining factors required for a successful application of PBL in Turkey. Moreover, public and private sector and scientists who will investigate on logistics area are advised about the application of PBL.