Havayolu taşımacılığında yer hizmetlerinin önemi ve yer hizmetleri insan kaynağının analizi: Esenboğa Havalimanı örneği
Importance of ground handling in air transportation and analysis of human resources in ground handling companies: Esenboğa Airport example
  1. Tez No: 408621
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bir uçuşun gerçekleştirilebilmesi için yerde birbirine bağlı birçok faaliyetin eksiksiz ve hatasız olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Uçuşun zamanında ve emniyetli bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan bu faaliyetler yer hizmetleri olarak adlandırılmaktadır. Uçuşta yaşanabilecek her hangi bir gecikmenin veya başka sebeplerden dolayı yaşanan müşteri memnuniyetsizliğinin nedeni yer hizmet faaliyetlerindeki aksamalardan kaynaklanabilir. Bu olumsuz durumlar havayolu işletmeleri içinde yolcu kaybı anlamına gelmektedir. Bu nedenle yer hizmetleri yapılan işin niteliği ve müşteri memnuniyeti bakımından kilit bir noktada yer almaktadır. Türkiye'de 1930'lu yıllarda başlayan ve 80 yıllık gibi bir süreçte değişik aşamalardan geçerek bugünkü yerini alan ve gelişimine hızla devam eden yer hizmetleri sektöründe; insan kaynakları yönetimi, diğer üretim faktörlerine göre yönetilmesi çok daha zor ve karmaşık bir alandır. Yer hizmetleri sektöründe insan kaynağının iyi yönetilmesi, ancak planlı ve sistemli bir çalışmanın yapılması ile sağlanabilir. Ancak ticari havacılığın yapılmaya başlandığı yıllardan bugüne kadar geçen sürede yer hizmetleri üzerine yapılmış olan akademik çalışmalara bakıldığında bu konuda yapılan araştırmaların çok az olduğu ve insan kaynakları üzerinde hiç durulmadığı görülmektedir. Bu çalışmada havacılık sektörü içerisinde önemli bir unsur olan yer hizmet faaliyetleri açıklanmış ve temel işletme faaliyetleri içinde önemli bir yere sahip olan insan kaynağının mevcut durumunu gösteren bir anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışma hava taşımacılığına bir bütün olarak bakılmasını sağlayacak ve insan kaynakları üzerine yapılan anket çalışmaları ile işe alım süreçlerinde kriterlerin belirlenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
A number of consecutive services should be provided accurately for a flight departure. All of the services, which are provided for a safe and secure flight, are called as Ground Handling Services. Flight delays and some other inconveniences which result in passenger complains may be due to the failures in Ground Handling Service chains. Such a negative event will result in passenger disloyalty. Therefore, Ground handling services play a key role in quality and customer satisfaction. Ground Handling Sector is in constant improvement. To reach today's standards, Ground Handling sector has been experiencing many difficulties and has passed through many phases since its very early days –in 1930s-. Human Resources Management in this sector is more complicated than the other production factors. A better management perspective can only be achieved with a planned and systematic study. However, Ground Handling hasn't been the focus of academic researchers since the very beginning of civil aviation and little has been done on human resources. In this study, Services provided by Ground Handling - a key area in aviationareexplained and a survey is conducted showing the current situation of Human Resources-an important factor in basic operational departments. This thesis aims to show air transportation as a whole. The survey will help to set criteria on employment requirements.