A sample from Central Organi̇zati̇on of Mi̇ni̇stry of Nati̇onal Educati̇on; one of the obstacles of carreer development of worki̇ng women glass ceiling syndrome
Çalışan kadın personelin kariyer gelişimi engellerinden cam tavan sendromu: Millî Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatı örneği
- Tez No: 408622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında çalışan kadın personelin kariyer gelişimi engellerinden cam tavan sendromuna yönelik algılarını ortaya koymaktır. Çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kariyerin tarihsel olarak gelişimi, kariyerin temel kavramları, kariyer evreleri ve kariyere ilişkin sorunlara değinilecektir. İkinci bölümde, kadınların tarihsel açıdan çalışma yaşamına katılımlarına yer verilecektir. Çalışma yaşamında karşılaştıkları kariyer engeli olan cam tavan sendromu çeşitli yönleri ile açıklanmaya çalışılacaktır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiş, anketin güvenilirlik düzeyini saptamak amacıyla Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı kullanılmış, toplanan verilere ANOVA analizi uygulanmış ve çalışanların cam tavan engelleri; medeni durumlarına, yaş gruplarına, unvanlarına, eğitim durumu, çocuk sahibi olma durumlarına ve meslekî deneyimlerine göre bulgulara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, sonuçlar değerlendirerek öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to present the perception of women who work in the central organization Ministry of Education, against Glass Ceiling Syndrome- one of the career devolopment obstacles. The study has 4 parts. In the first part, historical development and basic concepts of career, career stages and the problems about career will be mentioned. In the second part, from the historical aspect women' participations to the working life will be given a place. Glass Ceiling Syndrome which they encounter in the working life as a career obstacle. In the third part, survey was used as data gathering method. The data was analyzed in the SPSS program, to determine the confidence level of the survey Cronbach Alfa-internal coefficient of consistence was used, Anova analysis was applied. To analyze Glass Ceiling barriers perception of the personnel, their marital status, age groups, titles, educational backgrounds, conditions having child or not, and occupational experiences was examined. Within the scope of the research, according to analysis of the data. In the fourt part, the results are evaluated and recommendations are noted.