Değişik kurutma işlemlerinin tarhanadaki riboflavin değerine etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 6206
  2. Yazar: AYŞEN YAZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ YÜCECAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
- 51 - ÖZET Bu araştırma, değişik kurutma işlemlerinin tarhanadaki riboflavin değeri üzerine etkisini saptamak amacıyla planlan mış ve yürütülmüştür. Araştırma bulguları, uygulanan kurutma işlemleri içeri sinde en az riboflavin kaybına yol açan %22.39 ile etüvde (4 4°C) kurutma, en fazla riboflavin kaybına yol açan ise %84.49 ile güneşte (40-50°C) kurutma süreci olduğunu göstermektedir. Tar hananın güneşte kurutulması, riboflavinin ışığa karşı çok du yarlı olması, ışık temasında vitamin özelliginini kaybetmesi nedeniyle kayıp oranını artırmaktadır. Tarhana daki riboflavin kayıplarını en azda tutmak için, yapımı sırasında dikkat edilecek en önemli husus güneşte üzeri açık olarak kurutulmamasıdır. Bunun için tarhana, öncelikle düşük ısıya (44°C) ayarlanmış fırınlar yardımıyla kurumaya ya kın hale getirilmeli, sonra güneş ışığının çok az geldiği koyu gölgede ve üzeri mutlak bir bezle kapatılarak kurutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
- 52 - SUMMARY The aim of the research is to determine the effect of different drying processes on riboflavin values of Anatolian Tarhana (tomato and yogurt) soups. The results show that the minimum riboflavin loss was 22.39%, at a drying oven temperature of 44 C, and the maximum riboflavin 10 55 of 84.49% occurred when dried in the sun at temperature of 40-50 C. The loss under these conditions was high because riboflavin is unstable in sunlight. Therefore, when Tarhana is made by the sun-drying pro cess, it is important to cover it with a cloth in order to mi nimize the riboflavin loss. The recommended procedure is to initially dry Tarhana in an oven at low ( 44 C) temperatures, and to complete the process by sundry ing when shoded by a cloth.