Finansman ve muhasebe alanındaki teknikler ve Türkiye'deki üniversitelerde bilgisayarlı muhasebe uygulamaları üzerine bir araştırma
New finance techniquies and an application in Turkeys universties
- Tez No: 408636
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
1973 yılında Bretton Woods Sisteminiin çökmesiyle ülkeler, paralarını ABD doları karşısında dalgalanmaya bırakmışlardır. Böylece mal ve hizmet fiyatları, faiz oranları döviz kurlarında dalgalanmalar meydana gelmeye başlamıştır. Bunun sonucund uluslararası piyasalarda faiz, fiyat ve kur riskleri ortaya çıkmıştır. Bu riskleri ortadan kaldırmak için yeni teknolojilerin verdiği olanaklardan da yararlanarak bazı teknikler geliştirilmiştir. Son yıllarda türev piyasalar veya türev ürünler olarak ifade edilen kavramlar bu arayışların sonucuolmuştur. Türev ürünler olarak, swaplar, gelecek sözleşmeleri, opsiyonlar ve forward sayılabilir. Swap sözleşmeleri, tezgahüstü veya organize borsalar dışında işlem gören finansal türevler olarak da yer alır. Tezgahüstü işlemler, borsalar dışında, bankalar ile müşteriler arasında yapılan, tutar vade ve diğer koşulların ihtiyaçlarına göre belirlenir. Son zamanlarda swap sözleşmelerinin hızlı gelişme nedenlerinden birinin de opsiyonlarla birlikte kullanılması olduğu söylenebilir Gelecek sözleşmeleri(future contract) ise belli miktardaki bir malın veya menkul kıymetlerin, bu günden gelecekteki bir tarihte belirlenmiş bir fiyat üzerinden tesliminiveya teslim alınmasını hükme bağlar. Gelecek sözleşmeleri organize borsalarda işlem görür ve söz konusu organize borsalar, gelecek piyasaları olarak adlandırılır. Opsiyon sözleşmeleri; döviz kuru, faiz, menkul kıymet ve emtia üzerinden yapılmaktadır. Opsiyon, bir ürünün fiyatı bu günden sabitlenmek koşuluyla, ileri bir tarihte satmak ya da satın almak üzere alıcı ve satıcı arasında yapılmaktadır. Ayrıca opsiyonlar çok küçük bir sermaye ile çeşitli ürünler üzerine büyük tutarlarda yatırım yapma olanağı vermektedir. Vadeli Vadeli işlemler olarak da adlandırılan forward işlemler, ileri bir tarihte söz konusu olacak herhangi bir malın, vadesi, fiyatı ve miktarı bu günden tespit edilmek sureti ile sözleşmeye bağlandığı işlemler veya sözleşmelerdir. Vadeli işlemler genellikle döviz ve faiz üzerine yapılır. Son yıllarda uluslararası yeni finansman tekniklerinden Leasing, Factorin ve Forfaitingin kullanım alanı hızla yaygınlaşmaktadır. Geleneksel finanslama yöntemlerine göre oldukça yeni bir yöntem olan finansal kiralama ile kiralayanın, kiracının talebi üzerine bir malı satın alarak kullanım hakkını kiracıya teslim etmekte, kiracıda malı satın almanın finansman sorunundan kurtulmaktadır Teknolojide her alandaki gelişmelerin birbirlerini desteklemesi sonucu gelişmeler daha da hızlanmakta ve çeşitlenmektedir. Gelişen ve çeşitlenen teknoloji araçları, muhasebe ve finansman alanında da yeni teknik ve yöntemlerin doğmasına ve gelişmesine imkan vermekte ve kullanımalanı her geçen gün artmaktadır. Eğitim teknolojisi araçlarından bilgisayarlar olmaksızın artık muhasebe işlemleri imkansız hale gelmiştir. Bilgisayarlar; verilen veriler doğrultusunda muhasebenin temel görevlerinden, kaydetme, sınıflandırma ve rapor etme görevlerini de büyük ölçüde yerine getirmekte, yorumlama görevlerini kolaylaştırmaktadır. Bilgisyarın daha bilinçli ve verimli kullanıması durumunda daha kolay, güvenli, hızlı ve daha ucuz maliyetli alternatif çözümlerin üretimesi imkanları sürekli var olacaktır.
Özet (Çeviri)
In 1973 when the Bretton Woods System Collapsed, the countries let their currencies the Fluctuation against USA Dollar. As a result, service and good prices, intereset rate and currency markets. In order to eliminate these risks, new techniqes have been develped by making use of the oppoptunities of new tecnoloqies. Such concepts as derivative markets or derivative products have emerged as a result of these searchs. Derivative products include swaps, future forward and swap contract. Financial derivatives that rate out of the over-the-counter or organized stock exchanges. Over the counter transactions are determined according to conditions like maturity etc. Between the banks and customers out oh the stock exchanges.One of the reasons why swap contracts have spread quickly is that the could be used with options Future contract decide about the delivery of a certain amount oh good or financial insrument over a fix price on a fix date. Future contracts are used in organized stock markets anda re called future markets. Option transaction are used in currencies, interest, security and stocks. Option is carried out between the buyer and seller to buy or sell a certain good at a future by fixing its price as to curent date. Options give the opportunity to invest in great amounts with small amounts of capital. Forward transactions which are also called as time transactiona are transactions or contracts in which the term, price and amount of a certain futute good is fiwed as to the current date. Time transactions are generaly utulize currancy rate and interest. In the recent years, such new finance techniquies as leasing, factoring and forfaiting have become more cammen. Financial renting(Leasing) which is quite a newer method than traditional finincing methods means that rentee purchase a certain good upon the request of the renter and allocatesthe usage right to renter and that the renter gets rid of the financing trouble of purchasing by using that good by renting. Computers also carry out tasks ofsavin, slassification and reporting which are among tha basis responsibilities out accounting as well as facilitating interpreting these data in case copmputers could be used more consciously and productively. We will always have the opprtunity to put farward easier, safer, faster and cheaper alternative solutions. At the and of the dissertation, there is a survey, carried aut in computer based accorting department of the vacational colleges in turkish state and private universities. This survey revals the actuel status of the accounting courses given in computer-based accounting departments and puts forward various assesments and recommendations by making use of an application on the utulization of developing education technology tools