Mide biyopsisinde tespit edilen nöroendokrin hücre hiperplazisinin hipergastrinemi ile ilişkisi ve eşlik eden endoskopik ve histopatolojik bulguların değerlendirilmesi
The relationship of neuroendocrine cell hyperplasia detected in stomach biopsy with hypergastrinemia and evaluation of the accompanying endoscopic and histopathological findings
  1. Tez No: 908437
  2. Yazar: ESRA ÇİL ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR ADANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızda nöroendokrin hücre hiperplazisi(NEHH) saptanmış hastalarda hipergastrinemi ile; eşlik eden endoskopik bulguların ve NEHH alt tipleri arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmayı ve literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalında takipli 01.07.2021 – 01.07.2022 tarihleri arasında üst GIS endoskopisi yapılmış ve alınan mide biyopsi materyallerinin patolojik incelemesinde NEHH saptanmış onam veren 511 hastada yaş, cinsiyet, Hashimato tiroiditi ve Tip 1 DM başta olmak üzere eşlik eden diğer otoimmun hastalıklar, kronik ppi kullanımı, sigara ve alkol kullanımı, obezite varlığı, gastrin düzeyi, endoskopik eşlik eden bulgular ve nöroendokrin hücre hiperplazisi histolojik alt tipleri incelendi. İstatiksel yöntem: Veriler IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2010 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir. Çalışmada yer alan kategorik değişkenler frekans (n) ve yüzde (%) ile sürekli değişkenler ortalama±standart sapma (SS), medyan (IQR: 25-75. persentil) değerleri ile sunulmuştur. Kategorik değişkenlerin analizinde Pearson Ki-kare, Yates düzeltmesi, FisherExact Test, Monte Carlo test ve Bonferroni düzeltmeleri kullanılmıştır. Bağımsız ikiden fazla grup ortalama karşılaştırmalarında parametrik test varsayımlarının sağlandığı durumlarda One Way ANOVA ve post hoc LSD testi, sağlanmadığı durumlarda ise Kruskal Wallis H testi ve post hoc Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: NEHH saptanan 511 hastanın %64.4'ü kadın olup, NEHH sıklığının kadınlarda daha fazla olduğu saptanmıştır. NEHH saptanan hastaların yaş ortalaması 54,59±14,46 yıl olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızda NEHH saptanan hastaların %81,6'sında gastrik atrofi saptanmadı. Hastaların %50.9'unda Helicobacter pylorisi saptandı. NEHH alt tipleri %13,9 diffüz, %39,5 lineer, %15,5 mikronodüler, %3,3 adenamatoid, %27,8 mix (Lineer+Nodüler) sapatanmış olup en sık saptanan alt tip lineer tip saptanmıştır. Yaş ortalaması gastrin düzeyi normal olanlarda daha düşük olup 47,73±13,66 yıl, 115-400 arasında olanlarda 56,5±13,33 yıl, 400 ve üzeri olanlarda 56,1±11,94 yıl olarak hesaplanmıştır (p=0,001). Gastrin düzeyi normal olan grubun %55,2'si, 115-400 arası olan grubun %72,7'si, 400 ve üzeri olan grubun %79,5'i kadın hastalardan oluşmakta olup istatiksel olarak anlamlıdır (p=0,019). Gastrin düzeyleri ile atrofik gastrit ve helicobacter pylori varlığı ile anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, patients with neuroendocrine cell hyperplasia (NEHH) were diagnosed with hypergastrinemia; We aimed to investigate whether there is a relationship between the accompanying endoscopic findings and NEHH subtypes and to contribute to the literature. Materials and Methods: The study was conducted in 511 patients, who were followed up in Akdeniz University Hospital Gastroenterology Department, underwent upper GIS endoscopy between 01.07.2021 and 01.07.2022 and were found to have NEHH in the pathological examination of gastric biopsy materials, and gave consent, including age, gender, Hashimoto's thyroiditis and Type 1 DM. Histological subtypes of neuroendocrine cell hyperplasia were examined, including other accompanying autoimmune diseases, chronic ppi use, smoking and alcohol use, presence of obesity, gastrin level, endoscopic accompanying findings. Statistical method: Data IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. It was analyzed using 1989, 2010 software. The conformity of continuous variables to the normal distribution was examined using the Shapiro-Wilk test. Categorical variables in the study were presented with frequency (n) and percentage (%), and continuous variables with mean±standard deviation (SD), median (IQR: 25th-75th percentile) values. Pearson Chi-square, Yates correction, FisherExact Test, Monte Carlo test and Bonferroni corrections were used in the analysis of categorical variables. One Way ANOVA and post hoc LSD test were used in cases where parametric test assumptions were met, and Kruskal Wallis H test and post hoc Bonferroni correction were used when they were not provided in the mean comparisons of more than two independent groups. The statistical significance level was accepted as 0.05 in the study. vi Results: 64.4% of 511 patients with NEHH were women, and the frequency of NEHH was found to be higher in women. The mean age of patients with NEHH was calculated as 54.59±14.46 years. In our study, gastric atrophy was not found in 81.6% of the patients with NEHH. Helicobacter pylori was detected in 50.9% of the patients. NEHH subtypes were found 13.9% diffuse, 39.5% linear, 15.5% micronodular, 3.3% adenomatoid, 27.8% mixed (Linear+Nodular) and the most common subtype was linear. The mean age was lower in those with normal gastrin level, and it was calculated as 47.73±13.66 years, 56.5±13.33 years in those between 115-400, and 56.1±11.94 years in those with 400 and over (p=0.001). ). 55.2% of the group with a normal gastrin level, 72.7% of the group with a gastrin level of 115-400, and 79.5% of the group with a gastrin level of 400 and above consisted of female patients, which is statistically significant (p=0.019). There was no significant relationship between gastrin levels and the presence of atrophic gastritis and helicobacter pylori.