İstanbul Tıp Fakültesi Genel Pediatri Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran ebeveynlerin memnuniyet durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the satisfaction of parents applying to the Istanbul University Faculty of Medicine General Outpatient Pediatric Service
- Tez No: 408661
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÜNÜVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yüksek kaliteli pediatrik bakım, sağlık hizmetlerinin geliştirilmesinde, sağlık harcamalarının kontrol altına alınmasında ve tedavinin planlanmasında temel yapı taşını oluşturmaktadır.Bu araştırma pediatrik bakım kalitesinin geliştirilmesinde, güvenilir ve geçerli bir ölçüt olan PedsQL Sağlık Bakımı Memnuniyet Ölçeği Ebeveyn Raporu (versiyon 3.0) kullanılarak İTF Genel Pediatri Poliklinik hizmetlerinin değerlendirilmesini, ebeveyn memnuniyetini etkileyen faktörlerin ortaya çıkartılması amaçlamıştır. Çalışma 01 Mart 2007-15 Haziran 2007 tarihleri arasında Pediatri Polikliniğine başvuran 366 ebeveyne JW.Varni tarafından geliştirilen ''PedsQL sağlık bakımı ebeveyn memnuniyet ölçeği''ve araştrmacı tarafından düzenlenen genel bilgi formu anket yöntemi, yüz yüze görüşme tekniği uygulanarak yapılmıştır. Araştırmada hastaların % 15,3'ünü bir yaş altı çocuklar, % 31,7 'sini 1 ile 5 yaş arasındaki çocuklar, % 53 'ünü ise 5 yaş üzeri çocukların oluşturduğu bulundu. Ebeveynlerin % 83,3 'ünü anneler, %9,3 'ünü babalar, %7,4 diğer yakınlar oluşturmaktaydı. Ebeveynlerin % 52,5'isinin ilkokul mezunu, %36,7 'sinin orta ve lise sadece % 11,5 'inin yüksek okul mezunu olduğu bulundu.Çocuklarını ilk defa getirenlerin yüzdesi %14,8 , % 47,5 oranındaki hastanın 6 yada daha fazla sayıda polikliniğe geldiği, hastaların %48,4'ünün kronik bir hastalığı olduğu, kronik hastalığı olup İTF'den takipli oran yüzdesinin % 34,43 olduğu bulundu. Araştırmamızda ebeveyn hastaneye geliş sayısının, hasta yaşının, hastanın yatarak tedavi alma durumunun ebeveyn memnuniyetine etkisinin anlamlı olduğu bulundu.(p0,05). Çocuk polkliniği ebeveyn genel memnuniyet yüzdesi beklendiği gibi % 67,61 olarak hesaplandı. Elde edilen sonuçların litaratür değerlendirilmesine bakıldığında bir çok araştırma ile paralellik gösterdiği ortaya konularak, PedsQL ölçeğinin ebeveyn memnuniyetinin değerlendirilmesinde geçerli bir ölçüt olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
High quality pediatric care constitutes headstone in improving health services, controlling health expenses and planning treatment. In this study, it is aimed to evaluate the quality of health services of General Pediatric Outpatient Clinic of Istanbul University Faculty of Medicine and to bring light to factors effecting parents' satisfaction by using reliable and valid health care satisfaction scale parents report PedsQL (version 3.0) in improving pediatric care quality. This study was performed on randomly selected 366 parents applying to the Istanbul University Faculty of Medicine General Pediatric Outpatient Service by using“Health Care Satisfaction Scale Parents Report PedsQL”designed by J. W. Varni and general information questionnaire designed by the researcher with a face-to-face interview technique between the dates 01 March 2007-15 June 2007. In the study, 15,3 % of patients is under 1 year-old children, 31,7 % is between 1 and 5 years-old, 53% is over 5 years-old while 83,3 % of parents is mothers, 9,3 % is fathers and 7,4 % is other relatives. 52,2 % of parents is primary school graduates, 36,7 % is secondary and high school graduates, only 11,5 % is college graduate or higher. Parents bringing their children for the first time is 14,8 % while 47,5 of parents brought their children more than 6 times to the clinic. Only 34,43 % of all patients were treated in the Istanbul University Faculty of Medicine while 48,4 % of all patients has cronic ilnesses. The study finds that the relation of parents' satisfaction with the number of visit to the clinic, the patient's age, and with hospitalization rate is statistically significant (p0,05). General Pediatric Outpatient Service parent satisfaction level is 67,61% as it was expected it to be. The results were compared to the results of other researches in the literature, and it was seen that the results of the study were similar to them. This study also supports that PedsQL satisfaction scale is reliable and valid measurement scale in evaluating parents' satisfaction.