Polikistik Over Sendromu tanısı almış kadınların, ve ultrasonografik polikistik over bulgulu kadınların, ovarian stromal ve uterin arter kan akımlarının renkli Doppler ile karşılaştırılması
Comprasion of ovarian stromal and uterin artery blood flow measured by color Doppler ultrasonography in Polycystic Ovary Syndrome patients and in patient with ultrasonographic polycystic findings
- Tez No: 408672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN SAĞSÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS) genellikle menarş yaşlarında bulgu veren, üreme çağındaki kadınların yaklaşık %10'nu etkileyen prevelansı yüksek bir sendromdur. Polikistik over (PKO) tanımı ultrasonografi (USG) ile görüntülemede; her over için 12 veya daha fazla follikülün var olması, her follikülün çapının 2 ila 9 mm arasında olması ve/veya over hacminin artması(>10 ml) şeklinde tanımlanmıştır. USG değerlendirmesinde overlerin PKO görünümünde olması hastaya kesin PKOS tanısı konulmasını gerektirmez. Renkli Doppler USG incelemelerinde PKOS olgulu kadınlarda normal kadınlara göre uterin arter pulsatilite indeks (PI) değerinde anlamlı artış ve ovarian stromal arter rezistans indeks (RI) değerlerinde azalma gözlenmiştir. Bu çalışmada PKOS tanısı almış kadınlar ile PKOS tanısı olmayan, fakat klinik izleminde yapılan pelvik ultrasonografi incelemesinde overleri PKO görünümünde olan kadınların ovarian stromal ve uterin kan akımlarının renkli Doppler USG ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya PKOS tanısı almış 20 olgu ile PKOS tanısı olmayan, PKO görünümlü 18 olgu dahil edildi. Her iki grupta olgularda renkli Doppler USG ile sağ ve sol tarafta olmak üzere hem uterin arter hem de ovarian stromal arter PI, RI değerleri hesaplandı. Gruplarda sağ ve sol ölçüm değerleri arasında istatistiksel fark olmaması nedeni ile sağ ve sol ölçümlerinin ortalaması alınarak uterin arter ve ovarian stromal arter PI, RI değerleri hesaplandı. Olguların menstrüel sikluslarının üçüncü gününde serum androstenedion, dehidroepiandosteron, serbest testosteron, testosteron, seks hormonu bağlayan globulin, folikül stimule edici hormon, prolaktin, luteinizan hormon ve östradiol seviyelerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) has high prevalence affecting 10 % women at reproductive age and its symptoms usually begin with menarche. Polycystic ovary (PCO) is defined by ultrasonography (USG) as the presence of at least 12 or more follicules whose diameters are between 2 and 9 mm, at each ovary, and /or as ovary volume increase (>10 ml).PCO appearance of ovaries at USG does not guarantee PCOS diagnosis. At color Doppler USG examinations of PCOS patients, it was observed that, uterine artery pulsatility index (PI) values were significantly high, while ovarian stromal artery resistance index (RI) values were lower with respect to normal women. In this study, we aimed to compare ovarian stromal and uterine blood flow in PCOS patients and patients whose ovaries have PCO appearance at pelvic ultrasonographic examination, by using color Doppler USG. PCOS diagnosed 20 women and 18 PCO presenting women were included to the study. In each group both uterine artery and ovarian stromal artery PI and RI values were calculated bilaterally by color Doppler USG. Uterine arterial and ovarian stromal arterial PI and RI values were calculated by using median values of right and left arterial values because measured values of both right and left side were not statistically different. Serum androstenedione, dihydroepiandosterone, free testosterone, testosterone, sex hormone binding globuline, follicule stimulating hormone, prolactin, luteinizing hormone and estradiol levels were measured at third day of menstruation for each subjects.