Özel bir spor merkezine başvuran yetişkinlerde vitamin, mineral ve diğer besin desteklerinin kullanım durumunun saptanması
The determination of vitamin, mineral and other dietary supplement use in adults who are the members of a fitness center
  1. Tez No: 408673
  2. Yazar: HATİCE HARTEVİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. TANJU BESLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada yetişkinlerde vitamin, mineral ve besin desteği kullanım durumlarının saptanması, bu desteklerin kullanımının kişilerin demografik özellikleri, sağlık durumları ve beslenme alışkanlıkları ile ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Dörtyüz yetişkinin bireyden (200 erkek, 200 kadın) alınan besin tüketim kayıtları ile vitamin-minerallerin diyet alım düzeyleri değerlendirilmiştir. Bireylere uygulanan anket sonucunda, %46'sının vitamin, mineral veya besin desteklerinden en az birini, %27'sinin vitamin, %7'sinin mineral ve %12'sinin de besin desteği kullandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine vitamin, mineral and dietary supplement usage and also to find out the relation between supplement usage and demographic characteristics, health status and nutritional habits in adults. The food records which taken from 400 adult (200 men, 200 women) is used to determine vitamin-mineral intake amounts from the diet. The results of the questionnaires showed that, 46% of participants are using at least one of the vitamin, mineral or dietary supplements, 27%, 7% and %12 of participants are using vitamin, mineral and non-vitamin non-mineral dietary supplements respectively.