Mobil tasarsız ağlarda unicast yönlendirme protokollerinin analiz ve simülasyonu
Analysis and simulation of unicast routing protocols in mobile ad - hoc networks
  1. Tez No: 408698
  2. Yazar: MARAL A. MUSTAFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada tasarsız ağlarda yönlendirme işlemine genel bir yaklaşım yapılmış ve tasarsız ağlarda sıkça kullanılan yönlendirme protokolleri detaylı olarak incelenmiştir. Özellikle, Dinamik Kaynak Yönlendirme (DSR), Tasarsız Talep Esaslı Uzaklık Vektörü Yönlendirmesi (AODV) ve Dinamik Hedef Sıralı Uzaklık Vektör (DSDV) yönlendirme protokolleri, NS2 benzetim ortamında gerçeklenerek çeşitli senaryolar altında performansları değerlendirilmiştir. Benzetim çalışması sonuçları NAM (Ağ Animasyon Ortamı) ve TraceGraph programları kullanılarak çok sayıda grafik ile özetlenmiş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. Benzetim çalışmalarının sonuçları, talep esaslı protokoller olan AODV ve DSR'nin, tablo esaslı DSDV protokolünden daha iyi bir performans sergilediğini göstermiştir. Ayrıca, tasarımlarındaki farklılıklardan dolayı DSR ve AODV protokolleri farklı veri paket ve ağ büyüklükleri altında değişken bir performans gösterebilmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, a general overview of routing process in ad-hoc networks is given and the most frequently used ad-hoc network routing protocols are presented in detail. Specifically, Dynamic Source Routing (DSR), Ad-hoc On Demand Distance Vector Routing (AODV), and Dynamic Destination Sequence Distance Vector (DSDV) routing protocols are implemented in NS2 simulation environment. The performances of these protocols are extensively evaluated under several scenarios and results are obtained and presented using NAM and Trace Graph programs. The simulation results show that on demand routing protocols AODV and DSR outperform the table driven DSDV protocol. In addition, due to their algorithmic differences, DSR and AODV may present variable performances for different data packet and network sizes.