Kentsel sit alanlarında alan yönetimi - Sille (Konya) örneği
Area management of the urban protected area the case of Si̇lle (Konya)
  1. Tez No: 408697
  2. Yazar: LEYLA GÜNEŞ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÜZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışma; kentsel koruma, kentsel sit alanları ve alan yönetimi kavramlarının açıklanıp, Türkiye' de kentsel koruma ve alan yönetimi kavramının bu günkü durumu, olumlu-olumsuz yönlerinin belirlenerek, bu konuda çözüm önerileri getirmek amacıyla hazırlanmıştır.Kentsel korumada önemli bir kavram olan tarihi çevreler, geçmişin izlerini taşıyan, geçmiş ve gelecek arasındaki bağı kuran ve kültürün yaşatılmasını sağlayan en önemli konulardandır. Tarihi çevrelerdeki kent kimliği, kentin sahip olduğu değerler bütünüdür. Bu değerler hem toplumsal hem de çevresel konuları içermektedir.Yapılan bu çalışmada, öncelikle kentsel koruma, kentsel sit alanları, alan yönetimi ve yönetim planları kavramları teorik çerçevede incelenmiştir.Kentsel sit alanlarının ve tarihi dokuların korunup yaşatılmasında yapılabilecek çalışmalar ve bu konuda nelerin etken olduğu üzerinde durulmuştur. Alan yönetim planlarının korumadaki önemi ve faydası irdelenerek, bu konunun önem ve gerekliliği ortaya konmaya çalışılmış, Türkiye'de ve dünyada alan yönetiminin boyutu incelenmiştir. Bu konuda ortaya çıkan en önemli sonuçlardan birisi; kent kimliğinin ve geçmişimizin yaşatılmasında halk katılımının gerekliliği ve önemidir. Yine korumanın tam anlamıyla başarıya ulaşması için de, halkın bu konuda bilinçlenmesi ve koruma anlayışına destek olması, katılımın sağlanması gerekmektedir.Çalışmanın devamında, örnek alan çalışması çerçevesinde kentsel sit alanı olan Sille yerleşmesi ve kent kimliğinden bahsedilerek; Sille'nin sahip olduğu değerlerin korunup yaşatılabilmesi için nelerin yapıldığı, etkileri ve bundan sonrası için neler yapılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Tarihi çevrenin korunmasında önemli bir adım olan alan yönetim planlarının tanıtılması ve Sille' de uygulanabilmesine yardımcı olacak bir alan yönetimi rehberi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Study is consists of urban protect, urban protected area, and area management concepts, under the present situation of historical environment plain and area management concept, determining of positive - negative sides and give the solutions about these proposals.The important concept of historical environment in urban protected areas makes the connection with the future times, and sustainability of the cultural heritages. City identity in the historical environment is worth of all the things which a city has. These worth consists of either social or environmental issues.In this study; principally, urban protect, urban protected area, area management and management plain concepts are discussed and explaining of results about these issues.It is emphasized that in which case the urban protected areas and the historical structures can be a factor and how to protect the studies about preservation and sustainability. Main result of this study is that; public have the most important duty about sustainability of historical heritage and city identity. Moreover, public should be consciousness about that and should support the preservation idea.In comprehension, Sille historical settlement and its identity had been examined and what could had been done, its effects and finally what could be done in the future for sustainability of the identity.