Üst ölçekli planlama yetkilerinin paylaşımında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın değişen rolü: Bursa örneği
The changing role of the Ministry of Public Works and Settlement in the division of powers in macro scale spatial planning: Bursa case
  1. Tez No: 408714
  2. Yazar: MELİHAT ACIHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN GÖRER TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
1848'den bu güne kadar varlığını çeşitli kanunlarla isim değişikliğine uğrayarak da olsa devam ettiren, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yol yapım işleri ile inşaat işlerinde üstlendiği görevini, Cumhuriyet Döneminde Ülkenin mekansal gelişimi ve kentleşme sürecini yönlendiren üst ölçekli planlama yetkileriyle de sürdürmüştür.1956 yılında çıkarılan 6785 sayılı Yasa ile Bayındırlık Bakanlığı'na planların onaylanması konusunda tanınan geniş yetkiler, 1985 yılında yürürlüğe giren 3194 sayılı İmar Kanunu ile yerel yönetimlere devredilmiştir. Bu durum 1960'lı yıllarda kısmen de olsa kurumsallaşmaya başlayan planlama faaliyetlerinin merkezi yönetim açısından sürekliliğini kesintiye uğratmıştır. 1980'li yılların ortalarında başlayan planlama yetkilerinin desantrilizasyonu ve son yıllarda çıkan yasalar ile plan yapan ve onama yetkisi olan kurumların hem merkezde hem de yerelde artması planların uygulanamamasına ya da uygulamada kurumlar arası çatışmaların yaşanmasına neden olmuştur.Planlama açısından ortaya çıkan bu yetki karmaşası, planların kademeli birlikteliği ilkesini olumsuz yönde etkilemiştir. Bu durum plan dışı mekansal gelişme dinamiklerinin önünü de açmıştır.Bu bağlamda, çalışma, merkezi düzeyde bir planlama teşkilatının olması gerekliliğinin önemini ortaya koymaktadır. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın kuruluşundan bu yana Ülke kentleşmesindeki yerine vurgu yapan çalışma, aynı zamanda planlama yetkilerinin yerel yönetimlere devri ve merkezi yönetimin planlama yetkilerini sektörel olarak (turizm, konut, sanayi vb.) tekrar merkezileştirme sürecine dikkat çekmektedir. Bu durum, Bursa yerleşmesinin üst ölçekli planlama sürecinde örneklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Ministry of Public Works and Settlement existed under different names since 1848, carring out civil works and major repairs at the period of Ottoman Empire and is now carrying out its duties as the authority of macro-scale planning to direct spatial development and urbanization process of the Country since Republic period.The inreased authority in approval of plans, given with the Law numbered 6785 in 1956 to Ministry of Public Works and Settlement, was transfered to local authority with the Law numbered 3194 in 1985. This situation hindered continuity of planning facilities in terms of central government that this planning facilities had started to institutionalize partly in 1960s. On the one hand due to decentralization of planning authorization in mid 1980?s and on te other due to proliferation ofinstitutions with the authority of plan making an approving both of the level of central and local level as an outcoe of legal arragements caused institutional conflict in the process of plan implementation process.The principle of the hierarchical unity of plans have negatively affected by the authority conflict in the division of power in between the planning institutions. This situation has opened way for unplanned spatial development dynamics.In this respect, this study reveals the necessity of planning organization at central level. The work highlighs the role of Ministry of Public Works and Settlement in urbanization of country since its foundation and also draws attention to transfer of planning authority to local governments and the process of recentralization in sectoral planning works (tourism, housing, industry, etc.). This condition is sampled in macro scale spatial planning process of Bursa Settlement.