Alkali yakıt hücreleri için karbon destekli nikel, gümüş ve nikel - gümüş katalizörlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of carbon paper supported nickel, silver and nickel - silver catalysts for alkali̇ne fuel cell
- Tez No: 408716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada Nikel, gümüş ve nikel-gümüş alaşımı aktif karbon üzerinde akımsız olarak biriktirildi ve böylece karbon kağıt destekli nikel, gümüş ve nikel-gümüş katalizörler (CK/Ni, CK/Ag ve CK/Ni-Ag) hazırlandı. Bu katalizörlerin alkali çözeltide metanol,etanol, sodyum bor hidrür ve hidrojen peroksite karşı redoks prosesleri ve elektrokatalitik aktiflikleri döngüsel voltametri (CV) kullanılarak incelendi. Katalizör prosesleri ve mekanizmaları detaylı bir şekilde tartışıldı.Elde edilen katalizörler X-Ray dağılımı (XRD) ve Taramalı Electron Miktoskobu SEM-EDAX yöntemleri ile karakterize edildi. En yüksek elektrokatalitik aktivite 2M KOH çözeltiside karbon destekli Nikel katalizörde, sodium bor hidrür ve hidrojen peroksit ile elde edildi. Döngüsel voltametri çalışmalarında, methanol,etanol, sodium bor hidrür ve hidrojen peroksite varlığında, CK/Ni, CK/Ag ve CK/Ni-Ag katalizörler bu yakıtlara karşı kayda değer yüksek yanıtlar gösterdi.Bu çalışmada ayrıca en iyi aktifliğe sahip CK/Ni katalizörünün yakıt hücresi davranışları incelenmiştir. Yakıt olarak peroksitin kullanıldığı bir yakıt hücresi hazırlanarak yakıt hücresinde peroksidin yükseltgenme mekanizması araştırıldı. Yakıt hücresinin, 0,55 V hücre potansiyelinde güç yoğunluğu 3.75 mWcm-2 ve akım yoğunluğu 14 mAcm-2'e ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In the present investigation nickel, silver and nickel-silver alloy were electroless deposited over activated carbon paper and thus nickel, silver and nickel-silver (CP/Ni, CP/Ag and CP/Ni-Ag) catalysts were prepared. The catalysts were examined for their redox process and electrocatalytic activities towards the oxidation of methanol, ethanol, natrium boron hydride and hydrogenperoxide by using cyclic voltammetery (CV) in alkaline solutions. The process and mechanism of catalyst were discussed in detail. The obtained catalysts were characterized by X-Ray diffraction (XRD) and SEM-EDAX techniques. The highest electrocatalytic activity was achieved for carbon paper supported nickel deposited catalyst with Natrium boron hydride and Hydrogen peroxide in 2 M KOH solution. In cyclic voltammetery studies, in the presence of methanol, ethanol, natrium borohydride and hydrogenperoxide CP/Ni, CP/Ag and CP/Ni-Ag catalyst shows a significantly higher response for methanol, ethanol, natrium borohydride and hydrogenperoxide oxidation.In this study we also were investigated fuelcell behavior using the CP/Ni which has the best activity. A fuel cell operating with basic peroxide as fuel is constructed and the oxidation mechanism of peroxide was investigated. The power density of 3.75 mWcm-2 at a cell voltage of 0.55 V and a current density of 14 mAcm-2 was achieved in our fuel cell.