İkinci nesil haberleşme sistemlerinin üçüncü nesil haberleşme sistemlerine adaptasyonu
Adaptation of second generation mobile communication systems to third generation mobile systems
  1. Tez No: 408720
  2. Yazar: MEHTAP TÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında genel olarak, mobil haberleşme teknolojilerinin gelişimi ve geçmişten günümüze kadar kullanılan sistemlerin yapısından bahsedildikten sonra üçüncü nesil haberleşme sistemlerinin standardizasyonu, yapısı, avantaj-dezavantajları ve Türkiye'de üçüncü nesil haberleşme teknolojisi hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Üçüncü nesil haberleşmenin temelini oluşturan UMTS sisteminin erişim yöntemleri, şebeke mimarisi, özellikleri ve getirdikleri anlatılmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda üçüncü nesil sistemlerin kurulması için anten tipleri belirlenerek iki anten arasında kıyaslama yapılmış; antenlerin azimutları, eğim açıları ve yükseklikleri belirlenerek mevcut bölge modifiye edilmiştir. Elde edilen sonuçlarla, bölgenin üst üste çakışan alanları ve kapsama sonuçları ortaya çıkartılarak, ağın daha iyi çekim alanına sahip olması sağlanmıştır. Uygulama olarak ATOLL programı kullanılarak adaptasyon sonuçları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is generally mentioned that evolution of the mobile telecommunication technologies and structure of the systems which used from past to present, after that given detailed information about the structures, advantages-disadvantages, standardization of the third generation communication systems in Turkey. It is explained that the access method, network architecture, features of the UMTS which constitutes fundamental of third generation communication. Accessing methods system that forms the base of the third generation communication, network architecture, features and bring about of UMTS were represented. In line of these information, by determining the antenna types for installation of the third generation systems comparison between two antennas was made; by determining the azimuths, angles of inclination and heights of the antennas, existing field was modified. With the results obtained, by revealing the overlapping areas of the area and the coverage results, the network was ensured to have a better magnetic field. As application, adaptation results were obtained by using ATOLL program.