Kohezyonsuz zeminler üzerindeki yüzeysel temeller için taşıma gücü belirleme yöntemlerinin ve rijit tabaka etkisinin incelenmesi
Investigation of bearing capacity estimation methods and the effect of rigid layer for rigid shallow foundations on cohesionless soils
  1. Tez No: 408721
  2. Yazar: GÜNEŞ BABAGİRAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ OĞUZHAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kohezyonsuz zeminler üzerindeki, yüzeysel rijit temellerin taşıma gücü kapasitesi birçok araştırmaya konu olmuştur. Bu çalışmada, en sık kullanılan taşıma gücü yöntemlerinin (Terzaghi 1943, Meyerhof 1951?1963, Hansen 1961?1970 ve Vesic 1973?1975) kesinliği ve güvenilirliği, daha önce yapılmış 203 farklı deneyden elde edilmiş sonuçlar ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, kohezyonsuz zeminler üzerindeki yüzeysel rijit temellerin taşıma gücü konusu, temel genişlikleri, rijit tabaka etkisi, içsel sürtünme açısı gibi değişkenlerin etkisinde, sonlu elemanlar yöntemi ve model deneyleri ile irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, rijit tabaka üzerinde bulunan beş farklı kalınlıkta iyi derecelenmiş kum zemin üzerinde, küçük ölçekli temeller (B=100 mm ve L=100, 200, 300, 400 mm) ile yapılan deneyler sonucunda rijit tabaka etkisi ve taşıma gücü faktörü incelenmiştir. Dört farklı içsel sürtünme açısı (32°, 35°, 40°, 45°) ve temel genişliği (B=1m, 1,5m, 2,5m, 3m) kullanılarak kare ve şerit temeller ile sonlu eleman modelleri oluşturulmuş ve uygulanan bilgisayar programı (PLAXIS) ile; temel altında bulunan rijit tabaka etkisinin ortadan kalkacağı kritik H derinliği araştırılmıştır.Model deneylerinden elde edilen sonuçlar sonlu elemanlar uygulaması ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The bearing capacity of shallow rigid foundations on cohesionless soils has been the subject of many research studies. In this study, the accuracy and reliability of bearing capacity methods (Terzaghi 1943, Meyerhof 1951?1963, Hansen 1961?1970 ve Vesic 1973?1975), which are most commonly used, has been evaluated by considering the results of 203 care histories. Also, the concept of bearing capacity of shallow rigid foundations on cohesionless soils has been tried to be examined with the finite element method (FEM) and model experiments considering the effects of diffrent kind of variables like footing width, the effect of the rigid layer and the friction angle. In addition, the bearing capacity factor N ? and effect of the rigid layer have been examined using the results of the experiments that are performed with model scale footings (B=100 mm ve L=100, 200, 300, 400 mm) on well graded sand with five different thickness on rigid layer. Applying four different friction angles (32°, 35°, 40°, 45°) and footing widths (B=1m, 1,5m, 2,5m, 3m) in square and strip footings, finite element models have been generated and with the PLAXIS Program, critical H depth, the thickness where the effect of the rigid layer under the footing is negligible, was examined. The results of the model experiments have been compared with the results of the finite element analysis.