Geogrid ile güçlendirilmiş kohezyonsuz zeminler üzerinde bulunan eksantrik yüklü sığ temellerin davranışının deneysel ve analitik olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the behavior of eccentrically loaded shallow foundations on cohesionless soils reinforced with geogrid layers
- Tez No: 343776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ OĞUZHAN AKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu çalışmada, geogrid donatı ile güçlendirilen kohezyonsuz zeminlere oturan yüzeysel temellerin taşıma gücü ve oturma davranışları laboratuarda iki farklı ölçekte yapılan deneyler ve sonlu eleman analizleri ile incelenmiştir. Deneylerde yüzeysel temel olarak 100x100 mm ve 400x400 mm boyutlarında kare rijit model temel plakaları kullanılmıştır. Güçlendirme elemanı olarak kullanılan geogrid donatılar kohezyonsuz zemin içerisinde farklı derinliklerde ve değişen tabaka sayısında yerleştirilmiştir. Deneylerde incelenen değişkenler temel boyutu, ilk donatı derinliği, donatılar arası mesafe, donatı tabaka sayısı, temellere uygulanan yükleme olarak sayılabilir. Çalışma kapsamında incelenen değişkenlerin taşıma kapasitesi ve oturma üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneylerin ardından sonlu elemanlar yöntemine dayanan PLAXIS yazılımı kullanılarak üç boyutlu sayısal analizler yapılmış, elde edilen sonuçların deney sonuçları ile olan uyumu araştırılmıştır. Laboratuarda yapılan deneyler kullanılarak doğrulanmış sonlu eleman modelleri kullanılarak deney sayısı değişkenler ile ilgili genelleştirilebilecek sonuçlara ulaşılması için artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents the experimental and numerical assessment of the bearing capacity of eccentrically loaded model footings on geogrid-reinforced sand. Rigid square plate with 100 mm and 400 mm widths were used as the model Faoundations in the laboratory tests. The effect of load eccentricity, anchorage length of reinforcement its placement pattern, and the number of geogrid layers on the bearing capacity ratio were examined using laboratory model loading tests and 3-D finite element analyses. Recommendations on the optimum anchorage length and the number of geogrid layers were made. A new relationship for the assessment of the change in the bearing capacity as a function of load eccentricity and the depth of reinforced soil layer is proposed.