Kanatçıklı rotorlarda titreşim analizi
Vibration analysis on bladed rotors
- Tez No: 408722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFAATDİN YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Endüstride oldukça yaygın uygulama alanı bulan şaft-kanatçık sisteminin gerçeğe uygun olarak modellenmesi birçok açıdan önem arzetmektedir. Bu çalışmada, esnek olarak ele alınan şaft ? kanatçık sistemi birlikte modellenmiştir. Kanatçığın, şaft üzerinde belirli bir konumda olduğu ve şaftın her iki ucunda da esnek yataklamanın olduğu kabul edilmiştir. Şaft-kanatçık sistemi için geliştirilen matematiksel modelde, şimdiye kadar yapılan çalışmalardan farklı olarak yerçekimi, jiroskopik ve eksenel şekil değiştirme etkilerinin tamamı birarada dikkate alınmıştır. Bu şekilde bir modellemenin gerçeğe daha yakın olduğu aşikârdır. Sistemin hareket denklemleri Hamilton prensibi yardımıyla birbirine bağlı kısmî diferansiyel denklemler biçiminde analitik olarak elde edilmiştir. Daha sonra bu denklemler kabul edilebilir modlar yöntemi ile ikinci mertebeden adi diferansiyel denklem takımları haline dönüştürülmüştür. Birbirinden farklı durumlar için şaftın kritik hızları Campbel diyagramı yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bunlar: yataklama etkisinin olmadığı ve dikkate alındığı durumlar ile yataklama ve kanatçıktan kaynaklanan kuvvetin etkisinin birlikte ele alındığı durumlardır. Belirlenen bu kritik hız değerleri çerçevesinde seçilen örnek hızlar için şaft ? kanatçık sisteminin birbirine bağlı olan denklemlerinin sayısal çözümü Runga-Kutta yöntemiyle yapılmış ve elde edilen sonuçlar grafik olarak sunularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Realistic modeling of the shaft-blade system which has a widespread application in industrial area is important in many respects. In this study, the shaft ? blade system is taken to be flexible and modeled as a whole system. It is assumed that the blade is at a certain position on the shaft and flexible bearings are adopted at both ends of the shaft. In the developed mathematical model for the shaft-blade system gravity, gyroscopic and axial strain effects are all together taken into account different than the studies so far performed. It is obvious that such a modeling is more realistic. The equations of motion of the system are obtained analytically as coupled partial differential equations by means of Hamilton?s principle. Then these equations are transformed into second order ordinary differential equations by using the assumed modes method. The critical speeds of the shaft are determined by using the Campbel diagram method for various situations. These include the cases with and without the bearing effect and the case in which effects of the bearing and the force resulting from the blade are taken together into consideration.The numerical solutions for the coupled equations of the shaft-blade system are obtained for the sample speeds selected in accordance with the determined critical speeds via the Runga-Kutta method and the acquired results are presented graphically and discussed.