Kesin zaman pencereli eş zamanlı dağıtım toplamalı araç rotalama problemleri
Vehicle routing problem with simultaneous pick up and delivery and hard time windows
- Tez No: 408726
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, kesin zaman pencereli-eşzamanlı dağıtım toplamalı araç rotalama problemleri tanımlanmıştır. Literatürde, zaman pencereli araç rotalama problemlerinde genellikle amaç fonksiyonu olarak mesafe en küçüklemenin dikkate alındığı, zaman penceresinden kaynaklanan beklemelerin göz ardı edildiği görülmektedir. Bu çalışmada, kesin zaman pencereli-eşzamanlı dağıtım toplamalı araç rotalama problemleri için, amaç fonksiyonu beklemelerin en küçüklenmesi şeklinde alınarak matematiksel model oluşturulmuştur. Problem yapısının karmaşık olması nedeniyle daha büyük boyutlu problemlerin çözümü için sezgisel bir algoritma önerilmiştir. Matematiksel model ve sezgisel algoritma Solomon' un verileri düzenlenerek çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, vehicle routing problem with simultaneous pick up and delivery and hard time windows is determined. In the literature, the minimization of travelling distance is considered as the objective function of vehicle routing problem with time windows. However, minimizing waiting times arise from time windows is ignored. In this study, mathematical model for vehicle routing problem with simultaneous pick up and delivery and hard time windows is proposed and minimizing waiting time is determined as the objective function. A heuristic algorithm is proposed for solving large sized problems because of the complication of the problem. Both mathematical model and heuristic algorithm are examined by using modified Solomon?s data.