Beypazarı Karaşar Beldesi Sarızeynel Evi'nin restorasyon ve yeniden işlevlendirme önerisi
The restoration and re - function proposal of the Sarızeynel House in Karaşar, Beypazarı
- Tez No: 408728
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN M. HERSEK, PROF. DR. HALİT ÇAL, PROF. DR. GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu çalışma Ankara İli, Beypazarı İlçesi, Karaşar Beldesi'nde yer alan geleneksel Türk konut örneklerinden olan Sarızeynel Evi'ni konu almaktadır. Bu çalışmanın amacı, söz konusu yapının korunarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için mevcut durumun ve restorasyon imkanlarının incelenerek uygun işlevin önerilmesidir. Çalışma kapsamında, Sarızeynel Evi'nin mimari belgeleme ve analizi yapılarak karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile konağın özgün durumu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ile kriterler belirlenmiş ve uygulamaya geçiş aşamasında, belirlenen kriterlerin yeni işlev ile birlikte değerlendirildiği bir restorasyon projesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is issued on Sarızeynel House, one of the examples of the traditional Turkish house built in Karaşar, Beypazarı. The aim is the search for ana appropriate function by analyzing the peresent condition and the restoration possibilities of the structure in order to conserve it for the next generations. In the scope of thesis, the nearby environment and the present condition of the house is analyzed and the original condition of it is investigated by comparative study and and historical analysis. Criteria are defined by evaulating the results and a rsetoration project in which these criteria are considered with the new function is proposed at the application phase.