Bilgisayar kontrollü güneş takip sistemi tasarımı ve kurulumu
Desi̇gn and constructi̇on of an pc control solar tracki̇ng system
- Tez No: 408736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. SELCEN NAVRUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda özellikle fosil yakıtların çevreye olan zararları ve bu tür enerji kaynaklarının gittikçe azalmasıyla beraber, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri sebebiyle temiz enerji kaynaklarına duyulan gereksinim giderek artmıştır. Yerkürede bulunduğu konum açısından güneşlenme alanı ve süresi oldukça iyi olan Türkiye ve Irak'ta güneş enerjisi alternatif enerji kaynağı olarak öne çıkmaktadır.Bu çalışmada temiz enerji kaynakları içerisinde yer alan güneş enerjisini en verimli şekilde kullanmak amacıyla otomatik güneşi takip edebilen güneş panel sisteminin tasarımı anlatılmıştır. Tasarlanan ve prototipi yapılan sistemin çalışma prensibi anlatılarak sistemi oluşturan kısımlar tanıtılmıştır. İzleyici panel sistemi ile güneşin doğumundan batımına kadar olan süre içerisinde, güneş ışınlarının gün boyu panele dik düşmesi sağlanmaktadır. Bu sayede güneş ışığından maksimum oranda yararlanılarak güneş enerjisinden maksimum değerde enerji elde edilmesi sağlanır.Kurulan güneş takip sistemi kuzey ? güney ekseninde manüel olarak, doğu ? batı ekseninde ise tarih ve zaman tabanlı bir algoritma ile çalışan bilgisayar yazılımı ile kontrol edilmektedir. Deneysel ölçümler tarih ve zaman tabanlı takip sistemine sahip panel ve sabit sehpalı bir panel üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ölçümler gündüzlerin uzun ve kısa olduğu iki farklı günde yapılmıştır. Her iki günde sabit ve izleyici panelin maksimum güç, akım ve gerilim değerleri belli aralıklarla ölçülmüştür.Bu ölçümlerde elde edilen veriler değerlendirildiğinde izleyici panelin sabite kıyasla çıkış gücünde; 03.09.2010 tarihinde %51, 25.11.2010 tarihinde ise %20,4 oranında artış sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, along with especially the harm of fossil fuels to the environment and the gradual decrease of such energy resources, the need for clean energy resources has gradually increased due to the global warming and climate changes. Solar energy outshines as an alternative energy resource in Turkey and Iraq, where the insolation area and duration are very good in terms of their locations on earth.In this study, the design of the solar panel system which can automatically track the sun in order to the most efficiently utilize the solar energy among the clean energy resources was described. The parts constituting the system were introduced by describing the operation principle of the system which was designed, and of which prototype was made. The sun rays were provided to come down vertically onto the panel within the period from the sunset to the sunrise with the tracking panel system. Thus, achieving energy from sunlight at the maximum level was performed by utilizing the sunlight.Solar tracking system is established in a north - south axis manually, east - west axis with the date and time-based algorithm is controlled by computer software running. Experimental measurements of the system date and time-based follow-up has been conducted on the panel and a panel of fixed panel. Measurements were made during the day short and long are two different days. Every two days the fixed and tracking panel maximum power, voltage and current values measured at regular intervals unmeasured.In addition, the efficiency differences between the two systems weretheoretically calculated. When the data collected in these measurements were evaluated, efficiency increase of 51 % on 09/03/2010 and 20.4 % on 11/25/2010 were specified.