Örnek bir güneş evi prototipi için tasarım, kontrol ve güç izleme çalışması
Control and power tracking study for an example solar house
  1. Tez No: 457643
  2. Yazar: SALİM KÖMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT KIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
KÖMÜR, Salim. Örnek Bir Güneş Evi Prototipi İçin Tasarım, Kontrol ve Güç İzleme Çalışması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016. Müstakil evlerde ve apartmanlarda güneş enerjisi kullanımının önünde duran en önemli üç problem; yüksek maliyet, düşük verim ve binaların çatılarındaki fiziki uygunsuzluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında bahsedilen problemlerin her birisine yönelik birer yöntem ele alınmış ve bir proje kapsamında gerekli tasarım, prototip, kontrol ve güç izleme işlemleri gerçekleştirilerek, aşağıda sunulan yöntemlerin uygulanabilirliği incelenmiştir. 1. Yöntem (Kurulum Maliyetinin düşürülmesine yönelik): Direk Doğru akım kullanımı ile invertör masraflarının düşürülmesi. 2. Yöntem (Verimin arttırılmasına yönelik): Güneş takip sistemi kullanılarak verimin arttırılması. 3. Yöntem (Bina çatılarındaki fiziki uygunsuzluk): Güneş takip sistemlerinin özel tasarımlarla çatılarla bütünleşik olarak tasarlanması. Sunulan tez çalışmasında; özgün tasarım çalışmaları ile yenilikçi döner çatı sisteminin binalar ile bütünleşik prototipi geliştirilmiş, geliştirilen kontrol algoritması ile yenilikçi döner çatı sistemi üzerinde yer alan PV panellerin güneşi iki eksende takip etmesi sağlanmış, yenilikçi döner çatı sistem ile yapılan güç izleme çalışmalarında çatı üzeri optimum sabit açılı PV sistemlere göre %15 elektrik üretimi verim artışı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
KOMUR, Salim. Design, Control and Power Tracking Study for an Example Solar House, Postgraduate Thesis, Ankara, 2016. The most important three problems that hinder the use of solar energy in independent houses and apartments are high cost, low efficiency and physical incompatability on the roofs of buildings. In this thesis study, methods for each of thees problems mentioned are handled, and applicability of the following methods has been analysed by carrying out the essential design, prototype, control and power tracking procedures within the scope of a project. 1st Method (for reducing Installation Costs): Reducing the inverter costs by using Direct Current. 2nd Method (for increasing efficiency): Increasing the efficiency by using sun tracking system. 3rd Method (physical incompatibility on roofs of buildings): Designing sun tracking system as integrated with the roofs with special designs. In the thesis submitted, prototype of innovative rotating roof system integrated with buildings has been developed with unique design work, and it has been ensured that the PV panels located on the innovative rotating roof system tracks the sun in two axis with the control algorithm developed, and increase in efficiency of electricity generation by %15 in comparison with the roof top PV systems with optimum fixed angle has been measured as a result of the power monitoring process.