Tekstil boyalarının lakkaz enzimi kullanılarak atık sulardan giderilmesi
Removal of textile dyes from artificial waste water using enyzme laccase
  1. Tez No: 408739
  2. Yazar: BEGÜM ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, süspansiyon polimerizasyonu ile hazırlanan gözeneksiz poli(glisidilmetakrilat etilenglikol dimetakrilat), poli(GMA/EGDMA), ve manyetik özellik kazandırılmış m-poli(GMA-ko-MMA) küreleri, sırası ile sulu ortamlardan organik kökenli Reaktif Red 120 ve Reaktif Green 19 tekstil boyalarının uzaklaştırılmasında kullanıldı. Enzim (lakkaz) düz ve uzatma kolu takılı poli(GMA/EGDMA) ve m-poli(GMA-ko-MMA) kürelerinin yüzeyine kovalent olarak bağlandı ve immobilize enzim miktarı poli(GMA/EGDMA) için sırasıyla 5.6 ve 4.9 mg/g ve m-poli(GMA-ko-MMA) küreleri için sırası ile 4.7 ve 4.2 mg/g olarak belirlendi. Uzatma kolu takılı poli(GMA/EGDMA) ve m-poli(GMA-ko-MMA) kürelerine immobilize lakkaz sisteminde, maksimum aktivite (Vmax) ve Michaelis sabiti (Km) sırasıyla 77.6 U/min ve 0.47 mM ve 81.5 U/min ve 0.62 mM olarak bulundu. Sonuç olarak, immobilize lakkaz içeren enzim reaktöründe Rektif Red 120 ve Reaktif Green 19 boyalarının enzimatik yolla giderimi kesikli sistemde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Nonporous poly(glycidylmethacrylate/ethyleneglycoldimetacrylate), poly(GMA/EGDMA) and magnetic m-poly(GMA-ko-MMA) beads were prepared by suspension polymerization and used for removal of two different textile dyes (i.e., Reactive Red 120 and reactive Green 19) from aqueous medium, respectively. The enzyme (i.e. laccase) was covalently immobilized onto plain and spacer-arm attached poly(GMA/EGDMA) and m-poly(GMA-ko-MMA) beads. The amount of immobilized enzyme on the plain and spacer-arm attached beads was determined as 5.6 and 4.9 mg/g for poly(GMA/EGDMA) and 4.7 and 4.2 mg/g for m-poly(GMA-ko-MMA) beads, respectively. The maximum activity (Vmax) and Michaelis constant (Km) of laccase immobilized on the spacer-arm attached poly(GMA/EGDMA) and m-poly(GMA-ko-MMA) beads, were found to be 77.6 U/min and 0.47 mM and 81.5 U/min and 0.62 mM, respectively. Finally, the immobilized laccase was operated in a batch system, and textile dyes Reactive Red 120 and Reactive Green 19 were successfully decolarized in the enzyme reactor via enzymatic removal.