İki aşamalı sinüs ogmentasyonunda sığır kaynaklı kemik greftinin tek başına, trombositten zengin plazmayla veya 3:1 oranında otojen kemik grefti ile kombine kullanımlarının klinik, radyografik ve histolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical, radiographic and histologic evaluation of bovine derived xenograft alone, in combination with autogenous bone graft with a ratio of 3:1 or platelet-rich plasma in two - staged sinus augmentation
- Tez No: 408758
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, posterior maksiller atrofiye sahip hastalarda, implant cerrahisi öncesi sinüs ogmentasyonunda; sığır kaynaklı kemik grefti (SKKG), 3:1 oranında SKKG + otojen kemik grefti (OKG) ve SKKG + trombositten zengin plazma (TZP) kombinasyonlarının kullanımının klinik, radyografik ve histolojik olarak değerlendirilmesi ve bu greft materyalleri ile ogmente edilen sinüslere yerleştirilmiş implantların stabilitelerinin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmamıza, yaş ortalaması 54,5±4,8 ve rezidüel kret yüksekliği en fazla 5 mm olan 4'ü erkek, 4'ü kadın 8 hasta dahil edildi. Bu hastaların sinüslerine rastgele SKKG, SKKG+OKG ve SKKG+TZP kombinasyonlarından biri uygulandı. Tüm hastalarda rezidüel kret yüksekliğini belirlemek için ogmentasyon öncesinde, greft uygulaması ile elde edilen yüksekliği belirlemek için ogmentasyon sonrasında ve rezorbsiyon miktarını belirlemek için implant cerrahisinden önce bilgisayarlı tomografi (BT) alındı. İmplant cerrahisi sırasında histolojik örnekler alındı ve yerleştirilen implantların stabiliteleri cerrahi sırasında (primer stabilite) ve protetik tedaviden önce (sekonder stabilite) rezonans frekans analizi (RFA) ile değerlendirildi ve elde edilen değerler ?Implant Stability Quotient? (ISQ) skoru olarak kaydedildi.Tüm hastalarda operasyonlar sonrasındaki iyileşme dönemlerinde herhangi bir komplikasyona rastlanmadı. Ogmentasyon öncesi alınan BT'lerde, ortalama rezidüel kret yükseklikleri SKKG grubunda 2,47±0,70 mm, SKKG+OKG grubunda 4,25±0,64 mm ve SKKG+TZP grubunda 3,05±0,70 mm olarak ölçüldü. Ogmentasyon sonrası BT'lerde ölçülen greft uygulaması ile elde edilen yükseklikler, SKKG grubunda 13,01±1,68 mm, SKKG+OKG grubunda 14,50±2,87 mm ve SKKG+TZP grubunda 12,87±1,59 mm olarak belirlenirken, implant cerrahisi öncesi ölçülen yükseklikler aynı gruplarda sırasıyla 11,90±1,77 mm, 13,57±2,01 mm ve 11,60±1,75 mm olarak hesaplandı. Gruplar arasında ogmentasyon sonrası ve implantasyon öncesi greft uygulaması ile elde edilen yükseklik değerleri açısından anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Grup içi değerlendirmelerde SKKG+OKG grubunda ve SKKG+TZP grubunda meydana gelen rezorbsiyonların anlamlı olmadığı saptanırken (p>0,05), SKKG grubunda elde edilen rezorbsiyon miktarı anlamlı bulundu (p0,05), sekonder stabilite ölçümüne kadar geçen süre içinde RFA değerlerinde her üç grupta da artış olduğu görüldü, ancak gruplar arasında bu artış açısından anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05).Bu çalışmadan elde edilen bulgular SKKG, 3:1 oranındaki SKKG+OKG ve SKKG+TZP kombinasyonlarının iki aşamalı sinüs ogmentasyonunda başarıyla kullanılabileceğini, her üç materyal için de 8 aylık sürenin kemik oluşumu için yeterli olduğunu, ancak gruplar arasında anlamlı bir farklılığın bulunmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate the clinical, radiographic and histologic effectiveness of the use of bovine derived xenograft (BDX) alone, BDX + autogenous bone graft (ABG) with a ratio of 3:1 and BDX + platelet-rich plasma (PRP) combinations and to evaluate the stability of the implants placed in these regions after sinus augmentation in patients with severe posterior maxillary atrophy.Eight patients (4 male, 4 female) with a mean age of 54.5±4.8 and with residual bone height less than or equal to 5 mm were included in the study. Computed tomography (CT) analysis were performed before the augmentations to evaluate the residual bone height, after the augmentations to evaluate the graft height and before the implantations to evaluate the resorption of the grafts. Histologic samples were obtained during the implantation and the stability of the implants were measured with resonance frequency analysis (RFA) and recorded as ?Implant Stability Quotient? (ISQ) during the surgery (primary stability) and before the prosthetic restorative treatments (secondary stability).No post-operative complications occured during the healing period in any patients. The CT analysis performed before the augmentations revealed a bone height of 2.47±0.70 mm, 4.25±0.64 mm and 3.05±0.70 mm in the BDX, BDX+ABG and BDX+PRP groups respectively. The graft heights measured on CT?s after the augmentations were 13.01±1.68 mm, 14.50±2.87 mm and 12.87±1.59 mm and before the implantations were 11.90±1.77 mm, 13.57±2.01 mm and 11.60±1.75 mm in the BDX, BDX+ABG and BDX+PRP groups respectively. No statistically significant difference was found between the groups based on post-augmentation and pre-implantation graft heights (p>0.05). Intergroup analysis revealed no significant difference in BDX+ABG and BDX+PRP groups based on graft resorption (p>0.05), whereas a statistically significant difference was found in the BDX group (p0.05). An increase in the RFA scores were observed between primary and secondary stability evaluations in all groups, but based on this increase no statistically significant difference was found between the groups (p>0.05).Within the limits of this study the results showed that the use of BDX, BDX+ABG with a ratio of 3:1 and BDX+PRP combinations can be used in two-stage sinus augmentations and that 8 months of graft healing time is adequate for bone formation. However no significant difference was found between the groups.