Atmosferde kullanılan uzun mesafeli optik linklerde farklı hüzme yapılarının oluşturduğu ışık şiddeti salınımları
Scintillation of different types of beams used in long haul atmospheric optic links
  1. Tez No: 408757
  2. Yazar: MEHMET AKİF ÖZTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çok güçlü atmosferik türbülansta yatay linklerde yayılan kısmi eşevreli çoklu asimetrik Gaussian hüzmelerin sintilasyon indeksi alıcı merkezinde bulunmuştur. Sonuçlar kısmi eşevreli asimetrik halkasal ve kısmi eşevreli asimetrik düz tepeli Gaussian hüzmeler için gösterilmiştir. Sintilasyon indeks değişimleri, asimetri oranlarının değişimine ve kaynak boyutuna göre çizdirilmiştir. Asimetrik hüzmenin simetrik hüzmeye göre sintilasyon bakımından daha avantajlı olduğu tespit edilmiştir. Asimetri oranı arttıkça sintilasyon indeksinin düştüğü belirlenmiştir. Eşevreli çoklu Gaussian hüzmelerin sintilasyon indeksi bir değerinde sature olurken kaynağın eşevrelik derecesinde oluşan azalma sintilasyon değerini de düşürmektedir. Sabit bir kısmi eşevrelik değerinde, ince halkalı hüzmeler kalın halkalı hüzmelere göre daha az sintilasyona sahiptirler. Kısmi eşevreli düz tepeli Gaussian hüzmeler için daha fazla düzleşme daha az ışık şiddeti salınımına sebep olmaktadır. Çok güçlü türbülansta, kısmi eşevreli çoklu Gaussian hüzmeler kısmi eşevreli tekli Gaussian hüzmeye göre daha küçük sintilasyona sahiptir.Dizi halindeki kısmi eşevreli çoklu Gaussian hüzmelerin çok güçlü türbülansta alıcı merkezindeki sintilasyon indeksi hesaplanmıştır. İki özel durum olan dizi halindeki kısmi eşevreli halkasal ve kısmi eşevreli düz tepeli Gaussian hüzmelerinin sintilasyon indeksi çıkarılmıştır. Dizi haline getirilmiş kısmi eşevreli çoklu Gaussian, halkasal ve düz tepeli Gaussian hüzmelerin dizi halinde olmayan yapılarına göre sintilasyon yönünden daha avantajlı olduğu görülmüştür. Dizideki hüzme sayısının artışı ile sintilasyon indeksinde azalma meydana gelmiştir. Sabit bir kısmi eşevrelik değerinde, dizi halindeki ince halkalı hüzmeler dizi halindeki kalın halkalı hüzmelere göre daha az sintilasyona sahiptirler. Eşevrelik faktörü düştükçe dizi halindeki tekli Gaussian, halkasal ve düz tepeli Gaussian hüzmelerin sintilasyon indeksi değerleri de azalmaktadır. Dizi halindeki hüzmelerin merkezden uzaklığı arttıkça sintilasyon indeksinde azalma olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Scintillation index of partially coherent asymmetric multi Gaussian beams propagating in horizontal links is found at the receiver origin when these beams propagate in extremely strong atmospheric turbulence. Results are represented for partially coherent asymmetric annular and partially coherent asymmetric flat-topped Gaussian beams. Scintillation index variations are plotted against the source size and asymmetry ratio. It is determined that asymmetric beams have advantage over the symmetric beams in terms of the scintillation. It is found that the scintillation index decreases as the asymmetry ratio increases. Coherent multi Gaussian beams exhibit the saturation value of unity scintillation index whereas the decrease in the degree of source coherence results in the decrease of the scintillations. At a fixed degree of partial coherence, thin ring sized annular beams possess smaller scintillations than thick ones. For partially coherent flat-topped Gaussian beams, higher flatness yields smaller intensity fluctuations. In extremely strong turbulence, partially coherent multi Gaussian beams have smaller scintillations when compared to partially coherent single Gaussian beam scintillations.In extremely strong atmospheric turbulence scintillation index of partially coherent multi Gaussian array beams is formulated at the receiver origin. Scintillation index of two special case of partially coherent array annular and array flat-topped beams are found. When compared partially coherent multi array Gaussian, annular and flat-topped with partially coherent multi non array Gaussian, annular and flat-topped beams array beams have more advantage over non array beams. By increasing the number of beamlets scintillation index is decreased. For a fixed partial coherence level, thin ring sized annular array beams possess smaller scintillations than thick ones. As the coherence level decreases scintillation index of array single Gaussian, annular and flat-topped beams decrease. As the distance of beamlets from origin increases the scintillation index also decreases.