Novel applications of semiconducting nanoparticulates
Yarı iletken nanoparçaçıkların yeni uygulamaları
  1. Tez No: 408766
  2. Yazar: MICHAEL FEENEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA İNCE, DOÇ. DR. HİKMET YÜKSELİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tezde kuantum noktaları ve kullanımları ele alınmış olup, AFM, fotolüminesans, UV-VIS-NIR spektroskopisi, Raman spektroskopisi ve interferometre yöntemleri kuantum noktalarının özelliklerini incelemek için kullanılmıştır. Tavlama etkileri, üretim süreci ve taban malzeme üzerindeki katmanlı kuantum nokta düzeni üzerindeki etkisi bakımından incelenmiştir. Michelson interferometresi incelenmişve belirsizlikler tanımlanmıştır; deneysel belirsizliklerin yeni kaynağı fark edilmiş, ve tezde belirtilmiştir. Bu deneysel yöntem sonra kuantum noktalarına uygulanmış ve bu yöntemin yeni kullanım alanı fark edilmiştir. Bu çalışma basit bir interferometre kullanılarak sıvı veya katı faz bir örnek içindeki kuantum noktalarının boyutunu belirlemenin mümkün olduğunu göstermiştir. Sıvı veya katı fazdaki bir maddenin kırılma indisinin bu yöntemle değiştirilebilirliği incelenmiş, ve kuantum noktalarını içeren bir maddenin kırılma indisini etkileyen parametreler tanımlanmış ve bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with quantum dots and their applications, AFM, photoluminescence, UV-VIS-NIR Spectrometry, Raman spectrometry and interferometry experimental methods were used to investigate the properties of quantum dots. Annealing effects have been investigated with regard to the fabrication process and its effect on the organisation of quantum dots layered on a substrate material. A Michelson Interferometer is analysed and the uncertainties are identified; A new source of experimental uncertainty was realised, quantified and reported in this thesis. This experimental method was then applied to quantum dot samples and a new application of this experiment was realised. This work shows that using a simple interferometer setup it is possible to determine the size of quantum dots within a sample in liquid or solid phase. The ability to tailor make the refractive index of a material is investigated in liquid and solid phases, and the parameters effecting the refractive index for a material containing quantum dots are defined and reported.